Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Podziel się:

Podziel się:

Piękno zanikającej sztuki…

Dnia 1 lipca 2018 r. w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie odbyła się niecodzienna wystawa.

Zaprezentowano ikony Warmińskiej Pracowni Ikony oraz ikony pisane podczas 8-dniowych I warsztatów ikonopisarstwa zorganizowanych w Krośnie dla mieszkańców Ornety i okolic. Warsztaty zakończyły się mszą świętą podczas której proboszcz -kustosz ks. Michał Rosengart nazwał autorów ikon „ wspólnotą ikonopisarską”.
Na wstępie powitał pielgrzymów, członków chóru Schola Cantorium Warmmiensis, ikonografów Warmińskiej Pracowni Ikony oraz zebranych i dla ogólnego dobra nazwał wszystkich mianem wspólnoty chrześcijańskiej zgromadzonej w Sanktuarium w Krośnie.
W przeżycia duchowe podczas mszy wprowadził zabranych występ chóru Schola Cantorium Warmiensis , który śpiewał pieśni w stylu gregoriańskim i bizantyjskim. Duży wkład w te przeżycia miały oczywiście ikony włączone w przestrzeń sakralną Kościoła.
Podczas mszy padło znakomite stwierdzenie prowadzącego mszę: „do pisania ikon nie trzeba wiele, a mianowicie : wiary, natchnienia, drewna, złota i farb”.
Po mszy św. miał miejsce obrzęd święcenia ikon. Ksiądz Michał poświęcił ikony pisane w Krośnie, każdą całował, pokazywał zebranym i przekazywał autorowi . Odbywało się to przy śpiewie Scholi Cantorium. Jedna z ikon została podarowana Sanktuarium w Krośnie.
Na zakończenie w teologię ikon wprowadził zgromadzonych p. Igor Wieremiejuk.
Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za przybycie na I wystawę ikon w Krośnie , która potrwa do 29 lipca br. i zaprosił na poczęstunek w krużgankach Kościoła.
Tekst: Grażyna Chrypo
Zdjęcia: Eliza Kołkowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Robert Dubaj oraz opublikowany na portalu Orneta: Pokazali piękno zanikającej sztuki
Oceń artykuł:

(0)