Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Ratujmy wspomnienia, które tak szybko odchodzą…

W połowie listopada w Ornecie odbyła się uroczystość zamykająca projekt ,,Opowieści łączą pokolenia” ukazujący wspomnienia zesłańców na Sybir i do Kazachstanu.

Ideą projektu było zacieśnienie i umocnienie więzi rodzinnych wielu pokoleń oraz zainteresowanie młodzieży historią własnej rodziny
oraz społeczności, w której żyją na codzień.
Realizowany przez Szkołę Podstawową w Bażynach oraz Liceum Ogólnokształcącym w Ornecie w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury".
W tym dniu na sali sesyjnej ratusza miejskiego spotkały się pokolenia Sybiraków, młodzież szkolna, nauczyciele, władze miasta
i licznie przybyli mieszkańcy.
Te wielopokoleniowe spotkanie przebiegało w niesamowicie rodzinnej i wzruszającej atmosferze. Wyświetlono film dokumentujący wspomnienia Sybiraków. Uczestnicy recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce sybirackiej. Można było obejrzeć wystawę starych fotografii, listów, kartek oraz porozmawiać z głównymi bohaterami tego dnia – Sybirakami. A długim i wciągającym rozmowom towarzyszyły pyszne ciasta, często receptury z dawnych kresów.
Pomysłodawcami tej wspaniałej idei była Danuta Jaroń, Danuta Hanas oraz Agata Lipińska-Samek.
„Mieszkamy na Warmii, w krainie, którą zasiedlili po II wojnie światowej ludzie z kresów, z wileńszczyzny, z akcji Wisła, Syberii.
Z różnych środowisk, kultur i różnych narodowości.” mówiła jedna
z organizatorek o idei projektu. „Rozmawiając z dziećmi okazywało się, że nie wiedzą skąd pochodzą ich dziadowie, skąd wywodzą się ich korzenie. Dopiero w czasach powojennych pokolenie rodziców dzieci zaczęło budować swoją tożsamość na tych terenach. Dlatego też, aby zachęcić uczniów do zainteresowania się historia swoich dziadków powstał projekt ,,Opowieści łączą pokolenia”. Jest on kontynuacją poprzedniego ,,Przesiedlona młodość - wspomnienia mieszkańców Bażyn i okolicznych wsi".
Przez okres trwania projektu uczniowie szkół odkrywali tajemnice historii rodzinnych, poszukiwali pamiątek swoich dziadków. Spotykali się z byłymi zesłańcami oraz ich rodzinami, którzy dzięki niezwykłej otwartości dzielili się swoimi przeżyciami z pobytu na Syberii
i w Kazachstanie. Te często dramatyczne opowieści posłużyły grupie wolontariuszy z LO w Ornecie do przygotowania filmu dokumentującego trudne losy Sybiraków. Przygotowane materiały audiowizualne przekazano placówkom oświatowym z gminy Orneta .
„Jesteśmy zadowoleni z tego, że dzieci poznały mało znaną kartę historii swojej ojczyzny, swoich rodaków, że zetknęli się osobiście
z Sybirakami i posłuchali ich przeżyć” dodaje jedna z organizatorek. „Bo przecież bohaterowie naszego projektu żyją obok nas, a często z nami. Niedługo ich już zabraknie. Dzieci z wielkim entuzjazmem zbierały informacje swoich dziadków, sąsiadów, rodziców zadając nurtujące je pytania: o historię swojej rodziny, skąd i dlaczego znaleźli się na Warmii. Zaczęli również interesować się przedmiotami, które kiedyś służyły w gospodarstwie domowym a które często pochodzą z rodzinnego domu ich przodków. Większość fotografii i dokumentów eksponowanych na wystawie to zasługa „małych poszukiwaczy rodzinnych tajemnic”.
W trakcie trwania projektu upamiętniono również Światowy Dzień Sybiraka przypadający 17 września. Po raz pierwszy można było posłuchać wierszy zebranych w tomik ,,Poezja
o pobycie na Syberii i Sybirakach".
Dzięki tym projektom w szkole w Bażynach powstała stała galeria historii regionu, a w życie szkół wprowadzono elementy edukacji regionalnej. Dzięki temu szkoły są bliżej uzyskania certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu”.

Działanie sfinansowane zostało z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Ogólnopolskiego Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018” oraz ze środków samorządu Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko -Mazurskiego.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Robert Dubaj oraz opublikowany na portalu Orneta: Ratujmy wspomnienia, które tak szybko odchodzą
Oceń artykuł:

(0)