Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Podziel się:

Podziel się:

Święto Seniorów

30 września w Miejskim Domu Kultury w Ornecie uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku i obchodzone corocznie 1 października.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia. Organizatorem był Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Ornecie. Zadanie to zostało dofinansowane z budżetu gminy Orneta w ramach realizacji zadań publicznych.
Oczywiście na uroczystości nie zabrakło instytucji i ludzi dobrej woli, którzy wsparli przygotowania. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele samorządu, zastępca Burmistrza Ornety, radni oraz członkowie władz ZEiR z Olsztyna, przewodnicząca Zarządu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim wraz z członkami oraz dyrektor MDK.
W części oficjalnej dla najbardziej aktywnych i kreatywnych członków orneckiego Koła ZEiR zostały wręczone wyróżnienia. Przewodniczący Okręgowy PZERiI w Olsztynie Tadeusz Szanter uchwałą Zarządu Głównego PZERiI wyróżnił panią Teresę Naguszewską i Halinę Chojecką Złotą Odznaką Honorową za szczególne zasługi. Podziękowania za ogromne zaangażowanie otrzymali najaktywniejsi Zachariusz Świerzewski, Marek Kosmala, Alicja Kilimnik, Piotr Szarejko, Mirosława Piekart, Helena Śnieżko. Nie zabrakło ciepłych słów z ust zaproszonych gości skierowanych do osób starszych oraz podziękowań za ich zaangażowanie i aktywność społeczną.
W kolejnej części artystycznej wystąpili: wokalistki: Natalia Więckiel, Oktawia Bernaś, Warsztaty Terapii z Henrykowa w skeczu „Oszczędzamy”, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Ornety „W tańcu Wiosny”, Michał Aniśko w skeczu „Romeo i Julia”

1 października to nie jedyne święto seniorów. Również 20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października Europejski Dzień Seniora. To okazja do publicznego kształtowania społecznego postrzegania osób starszych. To również jeden z elementów działań mających na celu zapewnienie im godnego życia i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym jak również walki wykluczeniem osób w podeszłym wieku.

Od początku powstania Koła ZERiI w Ornecie dzięki aktywnej i prężnej działalności członków jest ono zauważane przez władze i społeczeństwo nie tylko lokalne,
ale i regionalne.
Jak podkreśliła jedna z aktywniejszych członkiń Koła : „…nie zadawalamy się tym co już mamy. Uczestniczymy aktywnie w działalności miasta i gminy. Ciągle się rozwijamy. Nie wyciągamy ręki po wsparcie, ale je sami zdobywamy. Tworzymy projekty, rozwijamy naszych członków i aktywizujemy do pracy, która jak widać przynosi efekty, a naszym członkom zadowolenie.”
Członkowie koła wyjeżdżają na spotkania integracyjno edukacyjne. To wspaniały wypoczynek. Zasłużony po wielu latach trudów pracy zawodowej. „Uczestniczymy we wszystkich imprezach kulturalnych gminy jak również staramy się być zauważalni w regionie. Ostatni duży sukces to Nagroda Główna w „Paradzie Legend Orneckich” podkreśla Prezes Koła, „dzięki niej mogliśmy dofinansować wyjazd do Fromborka, zwiedzić przepiękny kompleks katedralny, uczestniczyć w koncercie organowym jak również odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Pieniężnie. Sami pracujemy na te podróże. Jesteśmy dumni z naszych członków że pomimo swego wieku chętnie uczestniczą w wydarzeniach naszego miasta” .
Dzięki dobrze układającej się współpracy z Urzędem Miejskim w Ornecie zawsze promują piękno naszego miasta. Nie było wyjazdu integracyjnego bez rozdawania pamiątek i suwenirów promujących naszą gminę. W ostatnim roku odwiedziliśmy Toruń, Ciechocinek, Trójmiasto, Jantar, Stegnę i Frombork. Gdzie są orneccy seniorzy tam i nasze miasto jest obecne. To wspaniali ambasadorzy grodu nad Drwęcą Warmińską.
Członkowie Koła nie boją się nowych wyzwań i zgodnie z mottem Karola Szymanowskiego „Na każdym polu pracy społecznej idee reformatorskie wywołują z matematyczną niemal dokładnością zorganizowany opór stęchłej rutyny i tradycjonalnego szablonu” podejmują szybkie decyzje sięgając po nowe sukcesy. Po prostu kochają pracować dla innych i cieszyć się z osiągniętych efektów. To wspaniały wyraz radości tworzenia. RD


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Robert Dubaj
Oceń artykuł:

(0)