Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Podziel się:

Podziel się:

Zabytkowy pociąg zawitał do Ornety.

Wielką niespodziankę sprawiły Koleje Dolnośląskie mieszkańcom Ornety. W sobotę 22 lipca na peron stacji Orneta wjechał gwiżdżąc i posapując skład osobowy sprzed ponad 40 lat.

I to nie byle jaki…zabytkowy skład został ochrzczony jako MAZURY. Nie można też zapomnieć , że Orneta to niegdyś ważny węzeł kolejowy. Miała połączenia w pięciu kierunkach, w tym jedno na trasie Koningsberg – Allenstein - Warszawa.
Na to niecodzienne wydarzenie czekała już spora grupa osób, entuzjastów kolei jak i ciekawskich . Niektórzy z nich przypomnieli sobie trudy podróży w tamtych czasach, a najmłodsi mieli po raz pierwszy styczność z prawdziwą lokomotywą. Dla tych ostatnich to była niezapomniana przygoda… wśród małych obserwatorów odezwała się głos : „..tata ja taki chcę. Kupisz mi na gwiazdkę?”.
Pomimo wysłużonych lat na polskich kolejowych szlakach, całość składu prezentowała się pięknie. Odrestaurowany parowóz polskiej serii pospiesznej Pt47 wraz z wagonami pasażerskimi 1 i 2 klasy wraz …..ze znanym kolejowym podróżnikom kultowym wagonem barowym WARS. Widok ten przypomniał o świetności naszych kolei i przemysłu, który potrafił produkować tabor na jej potrzeby.
W dniach 21 - 24 lipca na szlakach kolejowych północnej i północno - wschodniej skład ten przemierzył trasę zatrzymując się między innymi Olsztynie, Malborku, Elblągu, Trójmieście, Giżycku, Rucianie Nida, a także Toruniu. No i oczywiście na minutowy postój w ORNECIE. Pociąg został uruchomiony w ramach Markowego Produktu Turystycznego przy udziale Parowozowni Wolsztyn przez przewoźnika Koleje Dolnośląskie. Można? Jak widać można robić rzeczy niecodzienne i niesamowite. Gratulacje dla organizatorów.
A dla wszystkich miłośników kolei …to nie koniec tych sentymentalnych podróży. Uruchomione składy będą jeździć przez cały rok. Gdzie? Wszelkie informacje na stronie www.turkol.pl
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Robert Dubaj oraz opublikowany na portalu Orneta: Zabytkowy pociąg zawitał do Ornety
Oceń artykuł:

(0)