środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Podziel się:

Podziel się:

Lotnicze spotkania na orneckim lotnisku

W słoneczną niedzielę 9 lipca niebo nad Orneta zawładnęły skrzydlate maszyny. W tym dniu na płycie byłego wojskowego lotniska odbył się Piknik Lotniczy „Ornecki Ikar”.

Organizatorzy imprezy we współpracy z regionalnymi aeroklubami, właścicielami samolotów, modelarzami, paralotniarzami oraz pasjonatami lotnictwa przygotowali dla uczestników możliwość obejrzenia samolotów, sprzętu lotniczego,
a także aktywnego rodzinnego spędzenia wolnego czasu.
Oczywiście bez współpracy z wieloma partnerami - organizacjami pozarządowymi, samorządem, instytucjami kultury czy osobami indywidualnymi impreza byłaby trudna do zrealizowania.
Tego dnia od godzin porannych zaczęli przylatywać podniebni goście. W sumie zawitało kilkanaście różnych statków powietrznych. Były to samoloty sportowe, ULMy, szybowiec, wiatrakowce i paralotnie. Cały przekrój sportowych maszyn . Lotnisko zaczęło przypominać czasy, gdy życie tu tętniło…wtedy latały tu samoloty odrzutowe.
Impreza ściągnęła nie tylko lokalne społeczeństwo (choć i byli goście
z odległych stron kraju) jak również zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata Redukcyjnych Modeli Pływających odbywających się orneckim jeziorze.
Ilość uczestników , którzy aktywnie wzięli udział w imprezie przerosło to oczekiwania organizatorów. Kilkaset osób sprawiło organizatorom miłą niespodziankę. To pozytywny znak, że społeczeństwo interesuje się „niecodziennymi” formami spędzania czasu wolnego jakim jest lotnictwo.
Największym powodzeniem cieszyły się pokazy statyczne samolotów
i wiatrakowców. Nie zawsze jest możliwość obejrzenia samolotu od wewnątrz czy zerknąć do silnika.
Dla tych co marzą by zasiąść za sterami samolotu zorganizowano loty zapoznawcze. Loty te to atrakcyjna forma promocji sportu lotniczego. Dzięki temu wielu z uczestników takich imprez rozpoczyna niesamowita przygodę z lataniem. Najpierw na szkoleniach lotniczych, a potem często już jako zawodowi piloci.
W tym roku już po raz drugi zagościł na lotnisku szybowiec. Dobre warunki termiczne są pokusa dla speców od latania w „termicznych kominach „. Takich w tym rejonie nie brakuje.
Również pokaz paralotni sięgały zainteresowanych. Niestety ze względu na niedostateczne warunki lotów dla tego typu sprzętu loty przełożono na późne popołudnie. Ta pasja ma coraz więcej zwolenników również i w naszym regionie.
Na płycie lotniska oprócz dużych samolotów znalazły też miejsce i te mniejsze. To modele latające. Na piknik ściągnęli modelarze z całego regionu przywożąc niesamowite maszyny. A w ich wydaniu można było zobaczyć akrobacje lotnicze, loty na niskich wysokościach jak i również dostojne przeloty dużych repliki samolotów. Modelarze już od kilku lat zadomowili się na orneckim lotnisku. Biorą udział corocznych zawodach jak również przyjeżdżają by skorzystać z dobrze zachowanego pasa startowego dla lotów swoich maszyn.
Jako, że Orneta jest mocno związana z tradycjami lotniczymi dla uczestników przygotowano wystawę eksponatów związanych z dziejami orneckiego lotnictwa. Atrakcją był fotel katapultowy z samolotu odrzutowego, który latał
w Ornecie w latach sześćdziesiątych. Każdy na nim mógł usiąść i na chwilę zostać pilotem wojskowego odrzutowca. Szczególnie dla dzieci był to eksponat pełen magii…rodzice nie mogli swoich pociech od niego oderwać.
A dla tych co trochę zgłodnieli i zmęczyli się oglądaniem samolotów przygotowano poczęstunek ….lotniczy bigos i wspaniała grochówkę. Również ognisko z kiełbaskami ściągało zarówno uczestników jak i pilotów. Atmosfera była bardzo ciepła, wręcz rodzinna. Wśród rozmów dość często padało pytanie..” kiedy przylecicie znowu do Ornety..?”.
Dzięki życzliwości Radia Olsztyn przez kilka godzin można było posłuchać audycji na żywo o historii lotniska jak i tego co działo się na Pikniku.
Ten dzień to świetna promocja gminy i regionu. Pokazanie potencjału jaki drzemie
w lotnisku jak również promowania aktywnego sposobu na życie. Organizowane wcześniej imprezy lotnicze na lotnisku cieszyły się wśród lokalnego społeczeństwa ogromnym powodzeniem.
Szczególne podziękowania kierujemy do lotniczej braci, którzy zaszczycili swą obecnością gościnne orneckie lotnisko jak również tym , którzy w bezinteresownych działaniach wspierali działania.
Projekt „Ornecki Ikar” zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Orneta.
Zdjęcia: www.facebook.com/Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjnych klas NS Orneta 2017, archiwum, oraz dzięki uprzejmości pana Andrzeja Kosakowskiego
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Robert Dubaj
Oceń artykuł:

(0)