Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Profil użytkownika Robert Dubaj

Ciężki trening nagrodzony sukcesami

IV Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Reduta Orneta weszły już na stałe do imprez sportowych mających miejsce w Ornecie.

Tym razem sportowe wyzwanie podjęło prawie czterdziestu zawodników z regionu startujących w kategorii karabinka pneumatycznego. Oprócz liczniej reprezentacji...

Historia pruskich kolei cz.3. ślimaczy pęd na kolejowych ścieżkach.

Nawet w najśmielszych marzeniach i planach pruscy inżynierowie nie przypuszczali jakimi „torami” podążą ich kolejowe projekty. To one był jednym z najważniejszych elementów budujących świetność i potęgę gospodarczą tych terenów. Jednak dziś to co jeszcze zostało po pruskich kolejach rozsypuje się jak „domek z kart”.

Orneccy dziennikarze zaczęli pracę…

Z początkiem wakacyjnego sierpnia rozpoczęły się zajęcia i warsztaty projektu ”Wszyscy jesteśmy dziennikarzami” realizowanego w ramach działania Inicjatywy KULturalne z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018 dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury.

Jadą wozy kolorowe….

Wśród szybko mknących samochodów na szosie do Ornety pojawił się konwój wozów konnych na drewnianych kołach - sentymentalna historia sprzed ponad 800 lat. Szosa wijąca się wśród warmińskich pól i lasów, otoczona szpalerami starych drzew ciepło przyjęła strudzony tabor. To był piękny widok połączony z wycieczka w czasie - repliki kupieckich wozów ciągnięte przez zaprzęgi konne używane na handlowych szlakach całej Europy sprzed kilku wieków.

Ołowiane kule w celu…

22 lipca na strzelnicy LOK w Lidzbarku Warmińskim odbyły się niecodzienne Strzeleckie Zawody Sportowe z karabinu skałkowego. Na stracie tych ciekawych zawodów stanęli zawodnicy reprezentujący grupy rekonstrukcyjne naszego regionu.

Organizator zawodów KS ALFA Reduta Orneta oraz Klub Strzelecki...

Pruskie koleje – historia nie jednego mostu cz.2

Mimo , że echa powojennej „likwidacji” linii kolejowej Orneta Słobity dawno minęły i odeszły do historii razem z torowiskami, to w lipcowy poranek można było zobaczyć demontaż jednego z ostatnich starych mostów kolejowych w tym rejonie.

Pruskie koleje – historia nie jednego mostu cz.1

Bahnhof Wormditt – jeden z ważny węzłów kolejowych na terenie dawnych Prus Wschodnich. Pierwsze połączenie powstało w 1884r. z Olsztynem.

W tym okresie trwa gwałtowny rozwój sieci kolejowej – niezwykle ważny czynnik napędzający dynamicznie rozwijająca się gospodarkę Ostpreußen. W ciągu kilkunastu...

Umarłe cmentarze….

Wędrując po terenach pięknej Warmii często trafiamy na stare cmentarze. Szczególnie dużo uchowało się na wsiach. Często kunsztownie i misternie wykonana ornamentyka miesza się z urokliwością prostoty. Nikt nie stawiał ich dla zasady stawiania, ale dla poszanowania czyjeś pamięci i nawet jeśli przeszedł przez życie niezauważony znalazł tu swoje miejsce w ciszy i spokoju. To namacalne pomniki pamięci.

Ekologiczno – artystyczna sztuka w mieście.

30 czerwca na placu Miejskiego Domu Kultury w Ornecie odbyła się impreza plenerowa EKO LAS – recyklingowy street art.

Celem imprezy było propagowanie ekologicznego stylu życia połączonego z aktywnością artystyczną w różnych odsłonach. Wydarzenie miało charakter edukacyjny i integracyjny dla całych...

Samochodowe sprinty……

W niedzielny poranek 1 lipca na lotnisku w Ornecie rozpoczęła się 3 runda BIZOL Super Sprint Orneta. Do klasyfikacji Amatorskich Mistrzostw Warmii i Mazur zalicza się 9 rund w tym 4 w Ornecie .

Mistrzostwa te to cykl popularnych imprez samochodowych o charakterze otwartym dla kierowców nieposiadających...