Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Jubileusz parafii greckokatolickiej w Ornecie

2010-06-15 15:29:37 (ost. akt: 2010-06-17 13:31:18)
Przywitanie władyki arcybiskupa Iwana Martyniaka

Przywitanie władyki arcybiskupa Iwana Martyniaka

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Parafia greckokatolicka w Ornecie obchodziła swoje 15-lecie. Na uroczystości przybył zwierzchnik żyjących w Polsce grekokatolików arcybiskup Iwan Martyniak.

W niedzielę 13 czerwca cerkiew greckokatolicka w Ornecie specjalnym dekretem metropolity przemysko-warszawskiego arcybiskupa Jana Martyniaka otrzymała patrona. Został nim błogosławiony ksiądz Emilian Kowcz. W tym dniu ornecka parafia obchodziła także 15-lecie istnienia.
Zwracając się w homilii do wiernych arcybiskup Martyniak przypomniał sylwetkę księdza Emiliana i jego niewzruszoną postawę, która nakazywała służyć w hitlerowskim obozie zagłady w Majdanku ludziom wszelkich wyznań aż do samego końca.
Na zakończenie Mszy św. metropolita razem z towarzyszącymi mu księżmi poświęcili tablicę pamiątkową przed wejściem do świątyni.

Bohdan Tchórz

Grekokatolicy czyli Ukraińscy katolicy obrządku wschodniego pojawili się na Warmii i Mazurach w ramach przymusowej Akcji "Wisła". W sumie na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono ponad 55 tysięcy Ukraińców, grekokatolików i prawosławnych.

Na terenie województwa warmińsko - mazurskiego działa obecnie kilkadziesiąt parafii greckokatolickich i prawosławnych. Największe skupiska Ukraińców znajdują się w północnej części województwa.
mh

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages