Popularne artykuły

Orneta. Święto Szkoły Podstawowej nr 12011-11-28 14:58:18 (ost. akt: 2011-11-28 15:03:18)

Obchody Święta Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie mają zawsze szczególny charakter. Stanowią łącznik między teraźniejszością a przeszłością, uczą szacunku wobec historii i tradycji narodowej.

Wiceprezes ZKRP i BWP dekoruje sztandar szkoły Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym — Zwycięzcom — 65.

Wiceprezes ZKRP i BWP dekoruje sztandar szkoły Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym — Zwycięzcom — 65.

Autor: archiwum szkołyW 1945 roku pierwsi osadnicy, Polacy z okolic Grójca pod Warszawą, przybyli do Ornety. Wkrótce powołano pierwszą w byłym powiecie braniewskim – Szkołę Powszechną w Ornecie. Jej pierwszy kierownik zanotował na kartach dotąd zachowanej kroniki szkoły: „Dzieci zapisało się do szkoły na początek siedemnaścioro. Od 15 września 1945 roku rozpocząłem naukę w szkole, w gmachu byłej szkoły powszechnej, początkowo bez okien w jednej tylko klasie, mając dzieci z sześciu różnych oddziałów. Później liczba podniosła się do czterdziestu. Było to na początku października 1945 roku. 
W trzydziestolecie swojej działalności — 1 września 1975 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Ornecie otrzymała imię dowódcy Westerplatte – majora Henryka Sucharskiego.
Przyjacielem szkoły stał się mieszkaniec naszego miasta – obrońca Westerplatte – starszy strzelec Aleksander Ortian, który w maju 1994 roku dołączył w „szeregi morskiego batalionu”. Skromną żołnierską mogiłę (ufundowaną ze składek uczniów i nauczycieli) odwiedzają i dbają o nią pedagodzy i uczniowie naszej szkoły.
Po wielu latach grób ojca – Aleksandra Ortiana odnalazły w naszym mieście jego córki.

Z wielkim wzruszeniem przyjęły wiadomość, że dla uczniów naszej szkoły ich tata, a dla nas bohater straceńczej placówki na Westerplatte, pozostaje w pamięci, że dbamy o mogiłę, odwiedzamy ją i kształtujemy nasz patriotyzm.

Wdzięczność rodziny Aleksandra Ortiana przełożyła się na starania o przyznanie naszej Szkole Podstawowej nr 1 w Ornecie za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu medalu Pro Memoria.
Aktu uroczystej dekoracji sztandaru szkoły medalem Pro Memoria 25 września 2009 roku dokonała córka westerplatczyka – Aleksandra Ortiana, pani Marianna

Z okazji 70. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej” w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 29 kwietnia 2010 roku zasadzony został na terenie naszej szkoły tzw. „Dąb Pamięci” upamiętniający zamordowanego w Twerze posterunkowego Policji Polskiej Józefa Mordala.
Od wielu lat trwa współpraca z przedstawicielami Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Sybiraków. Ich członkowie uczestniczą w naszych uroczystościach, z wielką gotowością krzewią wśród młodych ludzi patriotyzm na licznych spotkaniach.

Pierwszego października 2010 roku szkołę Podstawową nr 1 w Ornecie spotkał kolejny zaszczyt – został jej wręczony Krzyż za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych.

Aktu dekoracji sztandaru szkoły dokonali prezes i wiceprezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, panowie Andrzej Nowosielski i Józef Jacewicz.
13 października 2011 roku to następna wyjątkowa chwila i powód do dumy dla wszystkich uczniów i nauczycieli, bo – z inicjatywy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych – Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której przewodniczy prof. Władysław Bartoszewski, przyznała szkole za opiekę nad miejscami związanymi z naszą historią Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Aktu dekoracji sztandaru szkoły w zastępstwie Pana Burmistrza dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Józef Uzar. Gratulował uczniom szacunku dla historii i przyjmowania prawdy o tamtych czasach.
Miłą niespodziankę przygotował szkole wiceprezes ZKRP i BWP wręczając nam i dekorując sztandar szkoły Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym – Zwycięzcom – 65 Rocznica historycznego zwycięstwa.


Komentarze 13 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. xyz #476102 | 83.20.*.* 13-12-2011 10:28

  słyszałam że dyr.też otrzymała srebrny medal czemu nic nie wspominacie chyba nie ta opcja.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkanka #458831 | 80.54.*.* 29-11-2011 13:44

  Pewnie był przepracowany lub zaniemógł.... hehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zuzia #458598 | 80.54.*.* 29-11-2011 09:29

  a POseł Cieśliński też tam był, coś przecinał lub otwierał? :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz