środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Orneta nie śpi

2021-01-07 16:49:33 (ost. akt: 2021-01-20 11:56:45)

Autor zdjęcia: materiały UMiG

Skończył się 2020 r. , można więc powoli zacząć go podsumowywać. W niniejszym artykule pochylamy się nad realizacją inwestycji prowadzonych na terenie miasta oraz nad projektami realizowanymi w ostatnim czasie przez Miejski Dom Kultury w Ornecie.

Pomimo obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią na terenie miasta realizowane były bardzo ważne dla Gminy przedsięwzięcia: „Rewaloryzacja i rewitalizacja Parku Miejskiego w Ornecie” oraz „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Gminie Orneta – Lecznicy przy ul. Wodnej 1.”

Zakończono także zadanie „Remont instalacji elektrycznych oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby poprawy nauczania w dawnym budynku Gimnazjum nr 2 w Ornecie.”

Obserwując prace trwające w orneckim parku, można zastanawia się nad tym, jaki wygląd finalnie otrzyma to miejsce. Analizując treści tablic informacyjnych o inwestycji, można śmiało stwierdzić, że będzie to miejsce jakiego dotąd w Ornecie nie było.

W ramach zadania wykonane zostaną ciągi komunikacyjne, tarasy i punkty widokowe, pojawią się obiekty małej architektury: ławeczki parkowe, pojemniki na odpady, miejsca postojowe dla rowerów, urządzenia placu zabaw, mini amfiteatr na planie koła (agora przyrodnicza), urządzenia fitness siłowni zewnętrznej.

Całość będzie oświetlona i objęta systemem monitoringu wizyjnego. Szczególną częścią projektu - pełniącą funkcję edukacyjną, ale też będącą formą ochrony istniejących elementów przyrody, stanowić będzie organizacja obszarów biologicznie czynnych, ścieżek i tablic edukacyjnych.

Pod pojęciem organizacji obszarów biologicznie czynnych kryje się szereg współcześnie stosowanych rozwiązań mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej chronionych gatunków fauny i flory, które już istnieją, bądź też dopiero zostaną umieszczone na terenie rewitalizowanego parku.

Powstanie dzika sadzawka przy cieku wodnym, gdzie stworzone zostaną nowe stanowiska gatunków roślin wodnych. Dużym krokiem dla utrzymania stabilności ekosystemów i procesów przyrodniczych, niespotykanym dotąd w Ornecie, będzie utworzenie refugium biocenotycznego usytuowanego na południowym krańcu Parku Miejskiego.

Stanie się ono obiektem edukacyjnym, stanowiącym ostoję dla bezkręgowców i ptaków na obszarze nowo powstałej łąki kwietnej. W tej przestrzeni pojawią się nasadzenia chronionych gatunków roślin typowych dla siedliska Refugium.

Będzie to miejsce o bogatych walorach wizualnych, a przede wszystkim, wzbogacające skład biocenozy oraz stanowisk (uli, bądź, tzw. hoteli) dla zapylaczy.

W strefie południowej skarpy zostanie wyznaczone lęgowisko dla zimorodka. Na drzewach zawieszone zostaną budki lęgowe dla ptaków oraz budki dla nietoperzy.

W ramach drugiego z realizowanych projektów "Termomodernizacji budynku użyteczności publicznej w Gminie Orneta – Lecznicy przy ul. Wodnej 1" wykonane zostało docieplenie ścian zewnętrznych oraz stropodachu, zmodernizowana została instalacja C.O. i ciepłej wody użytkowej.

Gruntowej renowacji poddano podjazd dla osób niepełnosprawnych i schody zewnętrzne. Budynek uzyskał nową szatę graficzną i prezentuje się obecnie okazale.

W wyniku zakończenia zadania „Remont instalacji elektrycznych oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby poprawy nauczania w dawnym budynku Gimnazjum nr 2 w Ornecie zrealizowano i wyposażono nowoczesną serwerownię, pracownię informatyczną, matematyczną i językową.

Sale wzbogacono o 45 zestawów terminalowych, zestawy komputerowe, urządzenia multimedialne, a także tablice interaktywne z projektorami. Nowy sprzęt został konfigurowany, a pracownicy przeszkoleni.

Miejski Dom Kultury w Ornecie zakończył i podsumował projekty zrealizowane ze środków Programu „Bardzo Młoda Kultura Warmia-Mazury 2019 - 2021” dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Projekty te realizowane były we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Stowarzyszeniem „Tratwa” w Olsztynie.

Jednym z głównych założeń było umocnienie współpracy pomiędzy sektorem kultury i oświaty w celu tworzenia interdyscyplinarnego systemu edukacji kulturowej.

„W ziołowym ogródku" to  projekt angażujący lokalną społeczność wiejską, skierowany do mieszkańców wsi, zrealizowany w 9 świetlicach gminy Orneta.

Zakładał edukację, zajęcia warsztatowe oraz wyjazd edukacyjny. Wykorzystywał lokalne zasoby i potencjał, promował postawy ekologiczne, w tym wykorzystanie ogólnodostępnych roślin w celu poprawy jakości życia.

„Stylowa Grupa Działania" zakładała budowanie i poprawę relacji wielopokoleniowych, zarówno w obrębie rodzin, jak i pomiędzy nimi. Odbyły się warsztaty, kursy oraz spotkania integracyjne dotyczące mody i recyklingu.

Uczestniczki podniosły swoje kompetencje w zakresie praktycznych umiejętności związanych z modą i szyciem. Projekt promował postawy ekologiczne m.in. podczas warsztatów tworzenia biżuterii z recyklingu oraz wykorzystania bannerów do szycia toreb.

„Smoki. Reaktywacja" to projekt, skierowany do rodzin. Zakładał cykl warsztatów teatralnych obejmujących m.in. animację i plastykę ruchu scenicznego, pantomimę i budowanie wyobraźni scenicznej.

Jego atutem była edukacja teatralna i kulturalna, w szczególności w zakresie „czarnego teatru”, czyli teatru, w którym dużą rolę gra światło fluorescencyjne i elementy odblaskowe.

Do przygotowanego spektaklu jego uczestnicy wykonali scenografię, a dodatkowym elementem było wkomponowanie całości w przedstawienie o charakterze teatru kamishibai – czyli „papierowego teatru” o wielowiekowej japońskiej tradycji.

Od stycznia realizowano projekt dla młodzieży „Damy Radę Razem”, w ramach programu „Równać Szanse 2019 – Regionalny Konkurs Grantowy” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Jednym z działań był Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z Olsztyna, Morąga, Lubomina i Ornety.

Ornecka młodzież przeprowadziła weekendową akcję artystyczną „Maluj Mury”. Arcydzieło można podziwiać na elewacji bloku przy ulicy 1 Maja 48 w Ornecie.

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa odbędą się bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje w zakresie nowych technologii oraz podniesienia kompetencji cyfrowych pracowników instytucji MDK.

Kolejny etap to szkolenia dla dzieci i młodzieży. Szkolenia będą dotyczyły bezpieczeństwa w sieci, projektowania z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych oraz dziennikarstwa.

W ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW – Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce realizowany jest również projekt pod nazwą „Pomysłownia Ornety”.

Działania poprzedzone są diagnozą społeczności lokalnej. Liderem projektu jest MDK w Ornecie, a jego partnerami Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Orneta oraz UTW w Ornecie.

W projekcie przewidziano warsztaty, szkolenia, remont i wyposażenie lokalu do spotkań mieszkańców, eksperymenty w przestrzeni miasta, reportaże społeczne, nagranie i wydanie płyty promującej Ornetę.

W Galerii Art-Nova, przy ul. Rycerskiej eksponowana jest wystawa Batiku „Oddech przyrody” Ani Wojszel. Wszelkie materiały związane z wystawą dostępne są na profilu facebook-owym galerii.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wyludnione miasto #3035631 | 195.136.*.* 7 sty 2021 18:24

    a ilu mieszkańców ubyło w mieście za rządów burmistrza z PO pana Popiela ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages