Trójkąt Lidzbarski w 360 VR [ZDJĘCIA]

2020-06-02 09:10:00(ost. akt: 2020-06-03 15:13:04)

Autor zdjęcia: Andrzej Kosakowski

Szlak fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego powstał w kompleksie leśnym pod Ornetą w 2014 roku. To wspólne dzieło Nadleśnictwa Orneta i grupy zapalonych fascynatów historią drugiej wojny światowej. Teraz będzie go można zwiedzać także wirtualnie.
Zaczęło się od tego, że jeden z ówczesnych pracowników Nadleśnictwa Orneta — inżynier nadzoru Waldemar Ostrowski spisał i naniósł na współczesną mapę numeryczną ponad 200, ukrytych w ostępach leśnych, bunkrów z czasów drugiej wojny światowej w tzw. Trójkącie Lidzbarskim.

— Kiedy przeszedłem z Nadleśnictwa Wichrowo do Ornety zainteresowały mnie obiekty, pochodzące z drugiej wojny światowej, które znajdują się na terenie nadleśnictwa — wspominał Waldemar Ostrowski. — Zacząłem je spisywać, szukać informacji o Trójkącie Lidzbarskim. Okazało się, że jest ich niewiele, dlatego sam podjąłem się ich inwentaryzacji. Spisałem ponad 200 bunkrów na odcinku ok. 35 km, na terenie naszego nadleśnictwa.

Inwentaryzację postanowili wykorzystać rekonstruktorzy okresu drugiej wojny światowej i fascynaci historii, razem z Nadleśnictwem Orneta w 2014 roku utworzyli szlak fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego, który jest już często odwiedzany, także przez uczniów okolicznych szkół w ramach lekcji historii.

Bunkry pod Kaszunami pochodzą z lat 1932-1937. Łączący je szlak to ok. 3,5 km, wyposażony w tablice informacyjne. Można go pokonać w ciągu półtorej godziny. Szlak jest dobrze oznakowany. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 24 października 2014. Teraz będzie go można także zwiedzać wirtualnie internecie.

Projekt, którego wynikiem będzie strona internetowa ze wspomnianym wirtualnym spacerem, otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawanych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. To inicjatywa Grupy Historycznej Ostpreussen z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim.

W piątek 29 maja odbyła się w orneckim ratuszu kameralna konferencja poświęcona temu projektowi. Byli na niej: starosta lidzbarski Jan Harhaj, burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, koordynatorzy projektu — Waldemar Ostrowski i Andrzej Wejngold oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Orneta Marcin Żurkowski. Był też wykonawca projektu Grzegorz Kuklewski "Lazarus", który opowiedział między innymi w jaki sposób będzie przebiegał wirtualny spacer po fortyfikacjach i jakich technik użyje do realizacji.

Pierwsze zdjęcia już zostały wykonane. Ścieżkę Trójkąta Lidzbarskiego będzie można oglądać bezpłatnie w internecie już latem.

— Bardzo się cieszymy, że ministerstwo pozytywnie oceniło nasz projekt i przeznaczyło na jego realizację środki — mówi Andrzej Wejngold. — Nikt na Warmii i Mazurach takiego projektu jeszcze nie zrealizował. Jesteśmy pierwsi. Myślę, że to bardzo ważne dla osób, które nie mogą osobiście zwiedzić fortyfikacji, na przykład osoby starsze, chore, niepełnosprawne. Czas pandemii też nie sprzyja wycieczkom. Mamy też nadzieję, że ten wirtualny spacer zachęci tych, którzy mogą i lubią podróżować do przyjazdu, aby na własne oczy zobaczyć fortyfikacje.
Ewa Lubińska




Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5