Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Orneckie Dni Dziedzictwa z Cittaslow

2019-08-27 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-27 14:00:42)

Autor zdjęcia: materiału UMiG Orneta

Co roku, we wrześniu, na placu przy Ratuszu Miejskim w Ornecie organizowana jest niedziela Cittaslow. Od dwóch lat funkcjonuje ona pod hasłem „Orneckie Dni Dziedzictwa”. Tym razem, wydarzenie kulturalne odbędzie się 22 września 2019 r.

Pod koniec listopada 2015 r. Gmina Orneta przystąpiła do Sieci Miast Cittaslow, równocześnie popierając jej główne założenia i cele. Cóż to oznacza dla miasta i jego mieszkańców? Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?

Od czterech lat Orneta przynależy do ruchu „ślimaczych miast”. Od tej pory promuje i upowszechnia idee dobrego życia, pielęgnuje elementy lokalności, dba o unikatowy charakter przestrzeni miejskiej i zrównoważony rozwój, a także dokłada wszelkich starań by troszczy się o walory turystyczne, dziedzictwo historyczne oraz lokalne wyroby.

Stowarzyszenie stale się rozrasta przyjmując pod swoje skrzydła nowych członków. Do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow należy obecnie 30 miasteczek, z których większość leży na Warmii i Mazurach. Orneta włącza się w działania polskiej sieci poprzez uczestnictwo, organizację i realizację licznych przedsięwzięć, projektów oraz wydarzeń.

Co roku, we wrześniu, na placu przy Ratuszu Miejskim w Ornecie organizowana jest niedziela Cittaslow. Od dwóch lat funkcjonuje ona pod hasłem „Orneckie Dni Dziedzictwa”. Tym razem, wydarzenie kulturalne odbędzie się 22 września 2019 r.

Głównym organizatorem jest Urząd Miejski w Ornecie, który niejednokrotnie przekonał się, ze może liczyć na licznie wspierających partnerów, m.in.: Miejski Dom Kultury w Ornecie, Związek Harcerstwa Polskiego ZHP Orneta, Młodzieżową Radę Miejską w Ornecie, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koło w Ornecie, UTW w Ornecie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ornecie, Związek Pszczelarzy, koło w Ornecie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Ornecie, oraz innych wystawców.

W tym roku do grona partnerów przyłączą się również koła myśliwskie działające w na terenie gminy: Koło Myśliwskie Dzik, Koło Myśliwskie Jarząbek, Koło Myśliwskie Czajka.

Na orneckiej starówce staną stoiska wystawiennicze promujące bogactwo lokalnego i regionalnego rzemiosła, indywidualnej twórczości, rękodzieła, miejscowej sztuki, a przede wszystkim lokalnych produktów odnoszących się do ponadczasowych receptur i tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Warto wziąć udział w „Orneckich Dniach Dziedzictwa”, by osobiście doświadczyć smaków, zapachów oraz widoków, niepowtarzalnych wyrobów i produktów, wytwarzanych w indywidualnych gospodarstwach oraz lokalnych przedsiębiorstwach. Całość wydarzenia uświetnią animacje, gry, zabawy, konkursy i występy artystyczne, tak by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages