Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Warmiński Piknik i Festyn w Chwalęcinie

2019-06-18 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-19 10:58:02)

Autor zdjęcia: Wojciech Czerniewicz

W sobotę 16 czerwca 2019 r. odbył się II Warmiński Piknik i Festyn z okazji 291. rocznicy Konsekracji Kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie koło Ornety. Uroczystości rozpoczęła msza święta.

W nabożeństwie o godzinie 15.00 wzięło udział 8 pocztów sztandarowych z kół łowieckich Rejonu Lidzbarskiego oraz zespół sygnalistów myśliwskich „Klangor” z Lidzbarka Warmińskiego, a także Gminna Orkiestra Dęta.

Wśród zaproszonych gości uroczystości byli: Łowczy Okręgowy PZŁ w Olsztynie Romuald Amborski, Członek Naczelnej Rady Łowieckiej w Warszawie Dariusz Zalewski, Członek Kapituły Odznaczeń Łowieckich w Warszawie i jednocześnie Redaktor Naczelny Myśliwca Warm-Mazur. Zbigniew Korejwo, Członek ZO PZŁ w Olsztynie Hubert Znamierowski, Przewodniczący Komisji Kultury i Tradycji Myśliwskich przy ZO PZŁ w Olsztynie Tadeusz Ratyński, księża z dekanatu Orneta pod przewodnictwem ks. Infułata dr. Adolfa Setlaka oraz ks. Roman Storoniak z parafii grecko-katolickiej i ks. Radosław Kondraciuk z parafii prawosławnej.

Przybyli także przedstawiciele władzy samorządowej: Starosta Powiatu Olsztyńskiego Andrzej Abako, Burmistrz Miasta i Gminy w Dobrym Mieście Jarosław Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ornecie Józef Uzar z radnymi Rady Miejskiej oraz Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel.

W uroczystościach wzięli udział również: członkowie zarządów i myśliwi kół łowieckich i wspomniane poczty sztandarowe, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lidzbarku Warmińskim Krzysztof Rudziński, Nadleśniczy Nadleśnictwa „Wichrowo” Aleksander Sawczuk, Przedstawiciel Ośrodku Doradztwa Rolniczego Mirosław Zdunek, sołtysi z Gminy Orneta (21 osób), dyrektorzy, grona pedagogiczne, rodzice i uczniowie ze szkół podstawowych i przedszkoli z Miasta i Gminy Orneta, okoliczni rolnicy i mieszkańcy gminy Orneta i sąsiednich gmin.

Po powitaniu gości Prezes Wojskowego Koła Łowieckiego „DZIK” w Ornecie Tadeusz Popiel podziękował sponsorom II Pikniku Warmińskiego, a następnie Łowczy Okręgowy Romuald Amborski i Członek Naczelnej Rady Łowieckiej Dariusz Zalewski wręczyli Natalii Bryckiej Medal Świętego Huberta, którym została uhonorowana na wniosek ZO PZŁ w Olsztynie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na atrakcje piknikowe: występy artystyczne dzieci ze SP1 i SP2, koncert zespołu sygn. myśl. „Klangor” z Lidzbarka Warmińskiego, występ Soni Lachowolskiej i Romana Bosskiego, koncert zespołu sygnalistów myśliwskich „Leśna Brać” i „The Woods”.

Atrakcje czekały też w krużgankach kościoła, były to: animacje dla dzieci z Warmiolandii, strzelnica laserowa, wystawa trofeów łowieckich, ekspozycja prac konkursowych wykonywanych przez uczniów miejscowych szkół z gminy Orneta pt. „Zwierzęta naszych lasów” i prezentacja fotografii autorstwa Pawła Figlanta.

Nie zabrakło degustacji potraw i wyrobów z dziczyzny. Można też było obejrzeć filmy na temat łowiectwa i o historii Sanktuarium w Chwalęcinie.

W czasie pikniku zbierane były datki do ustawionych puszek dla ciężko chorej Ani, która jest pod opieką Fundacji "Światło" w Toruniu. Ponadto zbierano podpisy pod projektem zmiany Ustawy Prawo Łowieckie, dotyczącej udziału dzieci do 18 lat w polowaniach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

II Warmiński Piknik cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Orneta jak i zaproszonych gości. Organizatorami imprezy były trzy koła łowieckie: WKŁ „DZIK” z Ornety, KŁ „CZAJKA” z Ornety i „JARZĄBEK” w Kaszunach oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Chwalęcinie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marta #2749122 | 195.136.*.* 18 cze 2019 17:26

    16 czerwca to była niedziela :-)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages