Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Katyń... ocalić od zapomnienia

2019-04-05 13:36:48 (ost. akt: 2019-04-05 13:42:57)

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających zamordowanego przez sowieckie NKWD w 1940 r. aspiranta policji Józefa Mordala. Przedsięwzięcie zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

Zbrodnia Katyńska – tym mianem historycy określają dokonany w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD akt ludobójstwa, przeprowadzony na polskich jeńcach wojennych – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych służb II Rzeczpospolitej.

5 marca 1940 roku Józef Stalin – przywódca ZSRR podpisał rozkaz rozstrzelenia 21 tys. jeńców wojennych, w tym 8 tys. żołnierzy i 6 tys. policjantów. Zamordowani zostali strzałem w głowę i spoczęli w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Jednym z nich był właśnie Józef Mordal, aspirant Polskiej Policji Państwowej. Urodzony 23 października 1912 r. Do Policji przyjęty 8 kwietnia 1936 r. Po siedmiu miesiącach ukończył Normalną Szkołę Fachową dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich.

Swoją służbę pełnił w Komendzie Powiatowej w Tarnopolu. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku został aresztowany przez NKWD, bo był policjantem. Uwieziony w Ostaszkowie w obozie dla polskich jeńców wojennych.

Po rozkazie Stalina o wydaniu wyroku na polskich oficerów i policjantów 5 marca 1940 roku rozpoczęły się egzekucje uwięzionych. Więźniów z Ostaszkowa transportowano do Tweru i tam mordowano strzałem w tył głowy.

Józef Mordal pośmiertnie został awansowany na stopień aspiranta. Ojciec poszukiwał syna przez Czerwony Krzyż bezskutecznie. Rodzina o losach aspiranta dowiedziała się po około sześćdziesięciu latach z list katyńskich.

W uroczystości upamiętniającej ofiary represji sowieckiego reżimu, uczestniczyła rodzina aspiranta Józefa Mordala, m.in. potomek rodziny kom. Michał Podgórski, na co dzień pracujący w Wydziale Kryminalnym Komendy Głównej Policji.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie uczcili ofiarę życia aspiranta Józefa Mordala sadząc 29 kwietnia 2010 r. Dąb Pamięci, na stałe wpisując imię i nazwisko policjanta w historię swojej szkoły.

Młodzież zaprezentowała też niezwykłe artystyczne i wzruszające przedsięwzięcie, montaż słowno – muzyczny "Katyń...Ocalić od zapomnienia". Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom.
Informacja KPP


Aspirant policji Józef Mordal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages