Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Ewakuowano 22 mieszkańców, bo mężczyzna przyniósł pod dom niewybuch

2019-03-14 12:12:57 (ost. akt: 2019-03-14 12:26:07)

Autor zdjęcia: KPP LW

Orneccy policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu. Jak się okazało zgłaszający przekonany, że to złom, wziął znalezisko ze sobą i zostawił przed domem. Zachowanie mężczyzny spowodowało ewakuację 22 mieszkańców tego budynku.

Wczoraj 13 marca oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu na terenie gminy Lubomino.

Na miejsce został skierowany ornecki patrol interwencyjny wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego.

Jak się okazało, mieszkaniec gminy znalazł na polu, jak to określił, „kawałek metalowej rurki”. Myśląc, że to złom wziął przedmiot ze sobą.

Kiedy przed budynkiem mieszkalnym zaczął czyścić znalezisko z rdzy i ziemi domyślił się, że może być to niewybuch. O swoim nietypowym znalezisku mężczyzna powiadomił policjantów.

Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to nasadkowy granat przeciwpancerny produkcji niemieckiej pochodzący z czasów II wojny światowej.

W związku z zagrożeniem życia i zdrowia policjanci przeprowadzili ewakuację 22 osób. Mieszkańcy gminy noc spędzili u rodziny, znajomych i w pobliskiej szkole podstawowej.

Do czasu podjęcia niewybuchu przez saperów mundurowi zabezpieczają groźne znalezisko.

Przypominamy!!!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, czy przenosić! W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

Niewybuch znaleziony w gminie Lubomino

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages