Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Niepodległość w pryzmacie wiary

2019-01-02 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-02 14:44:33)
Konferencja z cyklu „Spojrzenie kościoła…” w Ornecie

Konferencja z cyklu „Spojrzenie kościoła…” w Ornecie

To była szósta konferencja z cyklu „Spojrzenie kościoła…”. Czterech prelegentów — księży z trzech różnych parafii oraz jednego świeckiego historyka — ukazało cztery różne spojrzenia na procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ornecie we współpracy z Parafią Prawosławną p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Ornecie zorganizowała VI Konferencję z cyklu „Spojrzenie kościoła …”.

Prelegenci: o. Jan Bocian, pastor Wojciech Płoszek, ks. Radosław Kondraciuk oraz historyk Robert Karabin kolejno wygłosili referaty zgodne z tematyką konferencji. Jej głównym tematem była niepodległość.

Proces odzyskania niepodległości przez Polskę widziana w czterech różnych perspektywach, przedstawionych przez księży z trzech różnych parafii: Księży Werbistów w Pieniężnie, parafii ewangelicko-augsburskiej w Ostródzie i parafii prawosławnej w Ornecie oraz przez jednego świeckiego — historyka.

Temat na czasie, bo w roku 2018 przypadła okrągła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie – ale czy tylko Polacy przyczynili się do tak wielkiego „sukcesu”? Niekoniecznie.

Prelegenci dali jasno do zrozumienia, iż wywalczona wolność jest zasługą współpracy przedstawicieli wielu narodowości. O Polskę walczyli Polacy, Żydzi, Ewangelicy, Gruzini, Społeczność Prawosławna i wiele innych mniejszości narodowych czy wyznaniowych. Każdy bronił skrawka ziemi, który zamieszkiwał, a co za tym idzie, który traktował jako dom.

Historia naznaczona jest krwawymi szlakami, ale to ludzie ją tworzą. Ojczyzna pochodzi od Boga, jednak nie miał On w intencji hegemonii jednego narodu. Pragnął raczej zgody i współpracy.

Arogancja ludzka i chciwość to wszystko niweczy. Rodzą się podziały, a przez to stereotypy. Ewangelicy w oczach Polaków są Niemcami, a Prawosławni Rosjanami. Można tak wymieniać w nieskończoność.

Czy kościół powinien mieszać się do polityki? Czy zmiana wiary jest rozwiązaniem niektórych stosunkowych problemów lub jaki wkład w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej mieli gruzińscy oficerowie kontraktowi, Ewangelicy i Prawosławni?

Na te i wiele innych pytań prelegenci starali się udzielić wyczerpujących odpowiedzi w swoich wystąpieniach. Każda wypowiedź ukazywała różne, acz niekiedy zbliżone punkty widzenia drogi do niepodległości. Po wystąpieniach prelegentów wytworzyła się dyskusja, wywołana pytaniami od słuchaczy do wygłaszających referaty.

29 listopada do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Ornecie przybyli ludzie chcący poznać różne opinie na temat polskiej niepodległości. Po usłyszeniu wystąpień prelegentów zebrani wrócili do domów z wiedzą, iż Polska jest mozaiką wielu narodowości. Narodowości te wspólnie, ramię w ramię, wywalczyły wolność dla ojczyzny, którą nazywamy Polską.
Agata Nowak
Konferencja z cyklu „Spojrzenie kościoła…” w Ornecie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages