Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

JUBILEUSZ 65-LECIA WKŁ „DZIK” W ORNECIE

2018-10-11 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-11 11:13:51)
Jubileusz Wojskowego Koła Łowieckiego "Dzik" z Ornety

Jubileusz Wojskowego Koła Łowieckiego "Dzik" z Ornety

Autor zdjęcia: materiały Koła

Wojskowe Koło Łowieckie „DZIK” w Ornecie w roku 2018 obchodziło swój Jubileusz 65-lecia powstania.

Wojskowe Koło Łowieckie „Dzik” w Ornecie powstało w 1953 roku. Zostało założone przez oficerów WP w mundurach lotniczych (JW.4988). Z biegiem lat zmieniały się kolory mundurów wojskowych i status społeczny członków Koła.

Obecnie z Wojskowego Koła pozostała tylko nazwa, ponieważ jednostka wojskowa w Ornecie została ostatecznie rozformowana w roku 1997, zaś myśliwi pozostali w Kole postanowili kontynuować tradycję Wojskowego Koła Łowieckiego i zachowali historyczną nazwę WKŁ „DZIK” w Ornecie.

Wojskowe Koło Łowieckie „DZIK” dzierżawi dwa obwody łowieckie nr 112 i 113 o powierzchni użytkowej 14097ha, przy czym lasy stanowią 31% ich powierzchni. W Kole jest 96 członków oraz czterech stażystów. Skład zarządu: prezes — Tadeusz Popiel, łowczy — Wojciech Brycki, sekretarz — Karol Brodowski oraz skarbnik — Zbigniew Żyndul.

— Koło nasze w roku 1998 wykupiło od Agencji Mienia Wojskowego wartownię nr 2 wraz z przyległym terenem — opowiada prezes Tadeusz Popiel. — Budynek ten zaadaptowaliśmy na nasz Domek Myśliwski, a obok, po zburzeniu starej wiaty w roku 2017, wybudowaliśmy nową wiatę rekreacyjną. Wiata i Domek Myśliwski służą nam do organizacji szkoleń, zebrań i organizacji uroczystych polowań zbiorowych. Z tego terenu korzystają również zakłady pracy i uczniowie okolicznych szkół, a także mieszkańcy Ornety.

Uroczystości jubileuszowe WKŁ "Dzik" rozpoczęły się już 6 maja, kiedy to w trakcie Walnego Zgromadzenia Członków Koła dokonano odsłonięcia okolicznościowej pamiątkowej tablicy, która została zamontowana na ogromnym kamieniu przy Domku Myśliwskim.

— Drugim etapem obchodów jubileuszu był zorganizowany 16 czerwca pierwszy Warmiński Piknik Myśliwski, połączony z obchodami 290-tej rocznicy konsekracji sanktuarium w pobliskim Chwalęcinie — kontynuuje Tadeusz Popiel. — Zaś kulminacją obchodów 65-lecia był dzień 29 września. W tym dniu o godz. 17:00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie odbyła się uroczysta msza święta Hubertowska, koncelebrowana przez czterech księży (w tym trzech księży, którzy są myśliwymi) z udziałem 8 pocztów sztandarowych kół łowieckich z Rejonu Lidzbarskiego. Jubileusz nasz zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście m.in.: Członek Zarządu Głównego PZŁ w Warszawie kol. Albert Kołodziejski, Łowczy Okręgowy PZŁ w Olsztynie kol. Romuald Amborski, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie kol. Hubert Znamierowski, Łowczy Rejonowy z Rejonu Lidzbarskiego kol. Marek Gajos, Nadleśniczy Nadleśnictwa Orneta kol. Piotr Matusik. Wśród władz samorządowych byli obecni: Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Wicestarosta Powiatu Lidzbarskiego Jarosław Kogut. Ponadto wśród zaproszonych gości był również Zespół Sygnalistów myśliwskich „KLANGOR” z Lidzbarka Warmińskiego, zarządy 8 kół łowieckich z Rejonu Lidzbarskiego, a także przedstawiciele firm: Biurkom-Flampol — kol. Grzegorz Krupski i Biura Polowań Dewizowych „MESSER” — kol. Paweł Świerk i kol. Wojciech Cieślak. Byli również obecni lekarze weterynarii, przedstawiciel Izby Rolniczej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bażynach p. Alina Mańkut, a ponadto miejscowi rolnicy współpracujący z naszym Kołem oraz uczniowie miejscowych szkół i mieszkańcy Ornety.

Po uroczystej mszy w miejscowym Ratuszu Miejskim w Ornecie odbyła się część oficjalna jubileuszu. Zaproszonych gości powitał Prezes Koła Tadeusz Popiel, a następnie przedstawił krótką historię Ornety i WKŁ "Dzik", następnie zostały wręczone odznaczenia łowieckie krajowe i regionalne (razem 30 ). Najwyższym odznaczeniem czyli „ZŁOMEM” został odznaczony sztandar Koła oraz kol. Józef Bolesta długoletni członek Koła "Dzik". Odznaczenia łowieckie wręczali Albert Kołodziejski i Romuald Amborski.

Po tej części uroczystości zaproszeni goście składali życzenia z okazji jubileuszu, wręczali na ręce prezesa okolicznościowe prezenty oraz zaprezentowano pamiątkowe listy gratulacyjne. Natomiast prezes Tadeusz Popiel wręczał zaproszonym gościom jubileuszowe upominki, wśród których m.in. była przepięknie wydana monografia Koła.

Na zakończenie części oficjalnej odbył się krótki występ słowno-muzyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bażynach oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „KLANGOR” z Lidzbarka Warmińskiego. Po części oficjalnej odbył się tradycyjny Bal Myśliwski w restauracji „Gościniec Warmiński” w Ornecie. Wśród tradycyjnych dań były wyroby z dziczyzny, a także dzik pieczony w całości. Do tańca przygrywał zespół „Kraina” z Pieniężna. Zabawa trwała niemal do białego rana.Jubileusz Wojskowego Koła ŁowieckiegoJubileusz Wojskowego Koła Łowieckiego


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages