Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Orneccy dziennikarze zaczęli pracę

2018-08-23 09:10:04 (ost. akt: 2018-08-23 12:07:52)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Z początkiem wakacyjnego sierpnia w Ornecie rozpoczęły się zajęcia i warsztaty projektu ”Wszyscy jesteśmy dziennikarzami” realizowanego w ramach działania Inicjatywy KULturalne z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018 dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury.

Projekt ten można określić mianem programu pilotażowego polegającego na przygotowaniu grupy studentów do podstawowej realizacji przekazu informacji medialnej z życia lokalnego społeczeństwa.

Podczas projektu realizowane są wykłady oraz praktyczne warsztaty obejmujące prace z zakresu fotoreportażu, pisania artykułów prasowych oraz przygotowywania wywiadów radiowych.

Trwają warsztaty z zakresu dziennikarstwa prasowego. Dzięki intensywnej pracy studentów oraz doświadczonym wykładowcom są pierwsze owoce: reportaże, informacje prasowe czy też artykuły ukazują się już
w Gazecie Lidzbarskiej i na stronach internetowych tygodnika.

Studenci z chęcią nawiążą współpracę z każdym kto chce się podzielić ciekawym materiałem czy informacją o życiu w Gminie Orneta, bo o tym tworzą między innymi teksty.

Niedługo rozpoczną się też warsztaty z fotografii reportażowej oraz przygotowania wywiadów radiowych.

Dlaczego powstał ten projekt?
— Znikoma ilość kontaktów lokalnych mediów jak gazety, radio czy telewizja spowodowana ograniczoną możliwością przyjazdu reporterów na teren gminy w celu wykonania reportaży czy wywiadów, stała się zaczątkiem poszukiwań sposobu zaradzeniu tej sytuacji. Jednym z nich jest właśnie ten projekt — wyjaśnia Agnieszka Lewandowska, dyrektor MDK. — Poza tym w naszej gminie jest zbyt mała liczba osób zajmujących się przygotowaniem informacji dla lokalnych mediów. Ważnym jest aby każdy materiał medialny, jak wywiady, artykuły, notki prasowe czy fotoreportaż był tworzony według pewnych standardów. W społeczeństwie szczególnie małych miasteczek i wsi pojawia się niedoinformowanie o wydarzeniach związanych z życiem lokalnego społeczeństwa.

— Ważnym jest nie tylko zwiększenie zakresu oraz skrócenie czasu dostarczenia informacji medialnej ukazującej życie lokalnego społeczeństwa ale również przygotowanie grupy dziennikarzy obywatelskich, posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie w pracy medialnej — dodaje koordynator projektu Robert Dubaj.

W projekcie uczestniczy młodzież, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, lokalnego samorządu, sportu, nadleśnictwa, lokalnej telewizji i wiele innych.

To przekrój wielopokoleniowy aktywnie działający na rzecz lokalnego społeczeństwa. W większości są to osoby bardzo aktywne w swoim środowisku — organizatorzy imprez, festynów, spotkań, wolontariusze, aktyw młodzieży szkół średnich, sołectwach będących najbliżej wydarzeń, a tym samym mających większą szansę na skuteczny przekaz.

Projekt "Wszyscy jesteśmy dziennikarzami" realizowany jest przez Stowarzyszenie "Reduta Orneta" przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Ornecie.
R.D.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Robin

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages