Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Pokazali piękno zanikającej sztuki

2018-07-13 10:00:00 (ost. akt: 2018-07-13 11:17:47)
Fot. Eliza Kołkowska

Fot. Eliza Kołkowska

Autor zdjęcia: Fot. Eliza Kołkowska

W Sanktuarium Maryjnym w Krośnie odbyła się niecodzienna wystawa. Zaprezentowano na niej ikony Warmińskiej Pracowni Ikony oraz te, które powstały podczas ośmiodniowych warsztatów ikonopisarstwa zorganizowanych dla mieszkańców tych okolic.

Wernisaż odbył się 1 lipca w krośnieńskim sanktuarium, zaś warsztaty zakończyły się mszą świętą, którą celebrował proboszcz-kustosz ks. Michał Rosengart.

Na wstępie powitał pielgrzymów, członków chóru Schola Cantorium Warmmiensis, ikonografów Warmińskiej Pracowni Ikony oraz wszystkich zebranych w świątyni oraz podkreślił wspólnotę chrześcijańską zgromadzonych.

We wzniosłą atmosferę duchowości podczas mszy wprowadził zabranych występ chóru Schola Cantorium Warmiensis, który śpiewał pieśni w stylu gregoriańskim i bizantyjskim. Podkreśliły ją również ikony włączone w przestrzeń sakralną kościoła.

— Do pisania ikon nie trzeba wiele, a mianowicie: wiary, natchnienia, drewna, złota i farb — powiedział prowadzący nabożeństwo proboszcz ks. Michał Rosengart.

Po mszy świętej miał miejsce obrzęd święcenia ikon. Ksiądz Michał poświęcił ikony pisane w Krośnie, każdą całował, pokazywał zebranym i przekazywał jej autorowi. Odbywało się to przy śpiewie Scholi Cantorium. Jedna z ikon została podarowana sanktuarium w Krośnie.

Na zakończenie w teologię ikon wprowadził zgromadzonych p. Igor Wieremiejuk.

Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za przybycie na pierwszą wystawę ikon w Krośnie, która potrwa do 29 lipca br. i zaprosił na poczęstunek w krużgankach kościoła.
Grażyna ChrypoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Robin

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages