Czwartek, 14 listopada 2019. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Wielkie święto w Chwalęcinie

2018-07-04 08:54:42 (ost. akt: 2018-07-04 09:01:29)
W Chwalęcinie odbyły się uroczystości związane z 290-tą rocznicą konsekracji kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

W Chwalęcinie odbyły się uroczystości związane z 290-tą rocznicą konsekracji kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Autor zdjęcia: Wojciech Czerniewicz

W Chwalęcinie w gminie Orneta 17 czerwca odbyły się uroczystości związane z 290-tą rocznicą konsekracji kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego połączone z pierwszym Warmińskim Piknikiem i Festynem Myśliwskim.

Uroczystość zorganizowali wspólnie ksiądz proboszcz Tomasz Kociński i Zarząd Wojskowego Koła Łowieckiego nr 112 „Dzik” w Ornecie. Tego dnia o godz. 15.00 odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez Ks. Bp. Michała Janocha z Warszawy oraz pięciu księży na czele z Ks. infułatem Adolfem Setlakiem. Obecny był również Ks. Radosław Kondratiuk z cerkwi prawosławnej.

Oprawę liturgiczną mszy przygotowali członkowie WKŁ „Dzik” w Ornecie, harcerze oraz strażacy. Natomiast oprawę muzyczną przygotowali Gminna Orkiestra Dęta z Ornety oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Klangor” z Lidzbarka Warmińskiego.
We mszy świętej oraz pierwszym Warmińskim Pikniku i Festynie Myśliwskim organizowanym przez WKŁ „Dzik” w Ornecie uczestniczyli: Ks. Bp. Michał Janocha wraz z duchowieństwem, władze samorządowe z Ornety na czele z Burmistrzem Ornety Ireneuszem Popielem i Przewodniczącym Rady Miejskiej p. Józefem Uzarem, władze samorządowe z powiatu Lidzbark Warmiński reprezentował vice starosta powiatu p. Jarosław Kogut, Łowczy Okręgowy z Olsztyna kol. Romuald Amborski oraz Łowczy Rejonowy z Lidzbarka Warmińskiego kol. Marek Gajos, redaktor naczelny „Myśliwca Wamińsko-Mazurskiego” Zbigniew Korejwo.

Uczestniczyły też poczty sztandarowe z siedmiu kół łowieckich z rejonu Lidzbark Warmiński, cztery poczty sztandarowe z ochotniczych straży pożarnych z Gminy Orneta oraz jeden poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Bażynach
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: przedstawiciele Administracji Lasów Państwowych, Inspekcji Weterynaryjnej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych i SITR-u.

Obecni byli również sołtysi i rolnicy z Gminy Orneta i Pieniężno, dyrektorzy, grona pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie szkół i przedszkoli z Gminy Orneta uczestniczące w konkursie plastycznym dotyczące św. Huberta.
W festynie uczestniczyli także właściciele firm i różnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Emerytów i Rencistów.

I Warmiński Piknik i Festyn Myśliwski był zorganizowany też w związku z obchodami Jubileuszu 65-lecia WKŁ „Dzik” w Ornecie, obchody główne tego jubileuszu zaplanowano na 29 września 2018r. W krużgankach kościoła w Chwalęcinie zorganizowano szereg atrakcji dla zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy Orneta.
Uroczystość by7ła okazją do wręczenia przez Łowczego Okręgowego Romualda Amborskiego i Łowczego Rejonowego Marka Gajosa odznaczeń łowieckich myśliwym.

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymali: kol. Ryszard Ferenc, kol. Krzysztof Malko. Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: kol. Natalia Brycka, kol. Alfred Wencławski, kol. Marcin Trambowicz. Medal Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur — kol. Zbigniew Urban.

Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie wystąpili: Zespół sygnalistów myśliwskich „Klangor” z Lidzbarka Warmińskiego, Zespół sygnalistów myśliwskich „Leśna Brać” ze Spychowa, Zespół muzyczny „Laudans” Z Białorusi oraz Gminna Orkiestra Dęta z Ornety.

Odbyło się też spotkanie z pisarzem Janem Gregorczykiem oraz Ks. Krzysztofem Niespodziańskim, który prezentował swoją twórczość literacką.
W krużgankach kościoła zorganizowano wystawę trofeów łowieckich i prac plastycznych uczniów ze szkół i przedszkoli z gminy Orneta o św. Hubercie. Wszyscy uczniowie tych szkół i przedszkoli zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

Dzieci w trakcie imprezy mogły malować tropy i ślady zwierząt. Ciekawą atrakcją była strzelnica laserowa, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też kolejna atrakcja — przelot motoparalotnią, gdzie nawet wylosowano jeden voucher na bezpłatny przelot.

Lecz największym zainteresowaniem cieszył się punkt wydawania i degustacji potraw z dziczyzny przygotowany przez Dom Myśliwski „Sagalasówka” w Krzykałach. W trakcie imprezy były zbierane dobrowolne datki do puszek na ciężko chorą córkę naszych myśliwych Anię Wojciechowską. Cała impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i podziwem wśród zaproszonych gości jak i okolicznych mieszkańców gminy i nie tylko.
Tadeusz Popiel
Prezes WKŁ „Dzik” w Ornecie

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages