Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Dwa groźne pożary w Ornecie

2018-05-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-22 13:19:57)
Pożar budynku przy ul. Żelaznej w Ornecie

Pożar budynku przy ul. Żelaznej w Ornecie

Autor zdjęcia: dh. Mieczysław Kuźniewski

Do dwóch groźnych pożarów doszło w ubiegłym tygodniu w Ornecie. Pierwszy wybuchł 15 maja około południa w budynku przy ul. Piaskowej, drugi 19 maja w nocy w domu przy ul. Żelaznej. Strażacy i druhowie OSP mieli pełne ręce roboty.

— Dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim po otrzymaniu informacji o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Piaskowej w Ornecie w pierwszej kolejności wysłał trzy zastępy miejscowej straży pożarnej — relacjonuje kpt. Tomasz Gowkielewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. — Następnie zadysponowane zostały trzy zastępy z lidzbarskiej jednostki ratowniczo–gaśniczej oraz OSP Lubomino i OSP Mingajny.

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali palący się szczyt budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz poszycie dachowe znajdujące się przy szczycie.

Jak się okazało wewnątrz budynku ogień objął już kuchnię i łazienkę na parterze oraz pomieszczenia na poddaszu.

— Z relacji sąsiadów wynikało, że w budynku nikogo nie ma, przybyły po kilku minutach właściciel potwierdził tę informację — relacjonuje kpt. Gowkielewicz. — Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, jeden do wewnątrz drugi na zewnątrz budynku.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kolejnych zastępów podano dodatkowe dwa prądy wody, jeden z drabiny SD-30, drugi z drabiny nasadkowej. Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy dokładnie przeszukali pomieszczenia, następnie przystąpili do prac rozbiórkowych i sprawdzono dokładnie kamerą termowizyjną tzw. ślepy pułap.

Na miejsce pożaru przybył zastępca burmistrza Ornety Andrzej Gierlof, który zadbał o lokal zastępczy dla poszkodowanych.
Kolejny pożar wybuchł w sobotę 19 maja w nocy. Został zauważony około godz. 2.00.

— Zapaleniu uległ budynek mieszkalny przy ul. Żelaznej — opowiada Tomasz Gowkielewicz. — Z ogniem oprócz tych zastępów, które zadysponowano kilka dni wcześniej do pożaru przy ul. Piaskowej, walczyła także jednostka z OSP Bażyny.

Pierwszym podmiotem ratowniczym będącym na miejscu zdarzenia byli strażacy z Ornety, już wtedy cały dach budynku objęty był ogniem.

Ratownicy z pomieszczenia na pierwszym piętrze ewakuowali właściciela budynku, który nie miał widocznych obrażeń był przytomny i natychmiast został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

— Strażacy walcząc z ogniem podali w sumie pięć prądów wody w tym jeden z drabiny SD-30 i jeden z podnośnika — relacjonuje akcję rzecznik strażaków. — W sumie działania ratowniczo–gaśnicze, w których wzięło udział 30 strażaków trwały cztery godziny.

Burmistrz Ornety w przypadku obu pożarów zapewnił lokale zastępcze poszkodowanym mieszkańcom. Okoliczności przyczyny pożarów ustala policja.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages