Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Tajemnice orneckich nekropolii - wernisaż wystawy fotografii

2017-11-19 11:36:54 (ost. akt: 2017-11-21 09:38:21)

Autor zdjęcia: Jan Kołkowski

Ornecka galeria sztuki Art-Nova mieszcząca się na ul. Rycerskiej organizuje 29 listopada wernisaż wystawy fotografii pn. „Nekropolie w Gminie Orneta”. Początek spotkania o godz. 18.00.

Cykl fotografii analogowej wykonanej w ramach projektu „Nekropolis”, finansowanego z budżetu Gminy Orneta, prezentuje osobiste spojrzenia członków Orneckiego Stowarzyszenia „Agrorelaks” na najciekawsze, najważniejsze nagrobki napotkane na obszarze gminy.

Na projekt składa się wystawa oraz publikacja, które mają również charakter dokumentacyjny.

Stanowią pierwszy krok w kierunku stworzenia bazy nekropolii. Skatalogowania zachowanej substancji historycznej, w obrębie miejscowych cmentarzy. Zinwentaryzowania i zachowania dla potomności tego co do naszych czasów przetrwało.

Okazuje się, że Orneta ma swoje tajemnice. Istniejące miejsca wiecznego spoczynku, stanowią jedynie niewielki wycinek tych nekropolii, które niegdyś funkcjonowały na tym terenie.

Niestety większość z nich straciło swój pierwotny charakter, zanikając pod naporem współczesności i obojętności. Po niektórych z miejsc pamięci nie ma już żadnego śladu.

Te, które przetrwały do naszych czasów przestają być anonimowe dzięki towarzyszącym im, przejmującym historiom. Są kluczem do bram przeszłości.

Zaświadczają o zróżnicowaniu ówczesnego społeczeństwa, o wielokulturowości i różnorodności regionu. Są łącznikiem między czasami minionymi a obecnymi, między tym co było, a tym co jest teraz.

Zatrzymane w kadrach artystyczne ujęcia urokliwych cmentarzy obejmują, pełnię detali: kamiennych i żeliwnych płyt nagrobnych, dostojnych krzyży, stylizowanych rzeźb oraz epitafiów – śladów po czyimś życiu.

Te wszystkie znaki czasu, uchwycone są w scenerii starych ogrodzeń, pokrytych mchem kamieni, kwiatów i dzikiej, bujnej roślinności, z zaznaczeniem ich lokalizacji.

To znakomita lekcja historii miasta, oddaje klimat duchowy, a także odzwierciedla walory artystyczne sztuki sepulkralnej.
Organizatorzy


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages