Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Ta praca nauczyła mnie pokory, wiary w ludzi...

2017-08-24 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-24 10:22:20)
 Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel (z lewej) i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin

Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel (z lewej) i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin

Rozmawiamy dzisiaj z Ireneuszem Popielem, burmistrzem Ornety o tym co udało się już zrobić dla miasta i gminy, co dała mu praca na tym szczególnym stanowisku i o planach na najbliższy rok.

— Dawno minął półmetek tej kadencji. Co udało się zrobić przez te trzy lata dla miasta i gminy Orneta?

— Sporo. Postaram się wymienić. Wykonaliśmy: modernizację targowiska miejskiego przy ulicy Wodnej w Ornecie wraz z drogą dojazdową do drogi wojewódzkiej 507, budowę oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki z zabudowy mieszkaniowej w Miłkowie oraz budowę chodników, montaż układu zabezpieczającego kocioł i instalację grzewczą przed zanieczyszczeniami oraz wykonanie płukania chemicznego instalacji c.o. w budynku Szkoły Podstawowej w Bażynach, montaż 8 wiat przystankowych przy drodze nr 513 w Mingajnach, Miłkowie, Drwęcznie, Klusajnach i Krośnie, rozbudowę cmentarza komunalnego w Ornecie (I etap: wykonanie ogrodzenia oraz utwardzenie terenu pod parking), plac zabaw pn. „Smokolandia” przy hali sportowej w Ornecie, budowę zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe oraz przyłącza do świetlicy wiejskiej w Opinie. Zmieniliśmy sposób użytkowania lokalu mieszkalnego nr 11 w budynku nr 62 Opin na noclegownię.

Utwardziliśmy alejki cmentarza komunalnego. Materiał pozyskaliśmy z przebudowy Drogi Wojewódzkiej 513. Wykonaliśmy też remonty nawierzchni dróg osiedlowych: ul. Przemysłowej, ul. Podleśnej, ul. 1 Maja oraz remont ul. Parkowej i ul. Gdańskiej (nawierzchnie z płyt drogowych), remont chodnika i budowę parkingu przy ul. Wodnej, a także budowę parkingu przy szkole w Mingajanach, remont chodnika w Miłkowie, budowę placów zabaw i wiaty w Miłkowie oraz placu zabaw w Henrykowie, remont ul. Polnej (nawierzchnia z płyt drogowych), remont drogi dojazdowej do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie, wzmocnienie geotechniczne skarpy przy ul. Młynarskiej w Ornecie, budowa parkingu przy ul. Kopernika w Ornecie, modernizację systemu grzewczego w budynku szkolnym w Bażynach z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (zakup i instalacja nowoczesnego kotła c.o. opalanego ekogroszkiem - etap II), przebudowa budynku oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej - MDK Orneta, remont odcinka drogi gminnej Opin – Krosno na długości 1,14 km., remont nawierzchni jezdni drogi dojazdowej (1 289,40m2) oraz chodnika (o pow. 300m2) przy drodze dojazdowej do świetlicy w Woli Lipeckiej, remont nawierzchni odcinka jezdni ul. Zielonej – 312,45 m2, remont nawierzchni bitumicznych (624,27m2) oraz chodnika (83m2.) przy ul. Kościuszki, utwardzenie terenu między blokami ul. Kwiatowa 1-3, 5-7 i 9-11 o pow. 131m2, remont odcinka jezdni ul. Gdańskiej – ułożenie płyt drogowych na pow. 103m2, remont odcinka jezdni ul. Parkowej, budowę chodnika przy drodze powiatowej w Białym Dworze oraz remont nawierzchni jezdni i chodnika przy ul. Zamkowej w Ornecie.

Gmina Orneta ma też udział w inwestycji PWIK Orneta "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Orneta - Zadanie nr 1 pt. „Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w Ornecie wraz z budowlami, budynkami i urządzeniami towarzyszącymi” .


W trakcie realizacji mamy też: Przebudowę drogi gminnej klasy l oraz mostu drogowego przez rzekę Drwęcę Warmińską, przebudowa odcinka drogi gminnej Krośnie - etap III, zagospodarowanie i rozwój przestrzeni publicznych w Ornecie (budowa placu zabaw w Ornecie przy boisku bocznym OSiR, modernizacja ulicy Popiełuszki w Ornecie, rewitalizację plaży miejskiej w Ornecie, przebudowę, termomodernizację i zmianę sposobu użytkowania budynku szkoleniowego nr 3 z przeznaczeniem na budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z instalacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi w Ornecie przy ul. Braniewskiej, modernizację i zagospodarowanie przestrzenne istniejącego boiska szkolnego przy budynku Gimnazjum nr 2 w Ornecie, celem uzyskania wielofunkcyjnego boiska sportowego (Orlik lekkoatletyczny) i zagospodarowanie i rozwój terenów rekreacyjnych przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ornecie.

W latach 2014-2016 wykonaliśmy też kilka inwestycji we współpracy ze starostą lidzbarskim, takich jak: remont chodnika i wykonanie nakładki mineralno-bitumicznej na ulicy Zamkowej w Ornecie, remont ulicy Osiedle Dąbrowskiego w Ornecie, czy przebudowa drogi powiatowej 1397N na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką DW507: Orneta - Henrykowo - Pieniężno, do wiaduktu kolejowego Olsztyn -Braniewo.

— Czy jest pan jako burmistrz Ornety usatysfakcjonowany?

— Jestem bardzo usatysfakcjonowany, ta praca nauczyła mnie pokory, wiary w ludzi, ostrożnej oceny i nie podejmowania decyzji pochopnie pod wpływem emocji, ale ze spokojem, po głębokiej analizie, przede wszystkim nauczyła mnie odporności psychicznej, ponieważ pomimo burz, ataków i nasyłanych kontroli Orneta sobie doskonale radzi.

Zwiększone dochody gminy, brak lawinowego zadłużenia, (przypomnę tylko, że przyrost zadłużenia w ostatnich 7 latach zmalał o 4 miliony złotych), to napawa optymizmem na przyszłe lata.

Satysfakcję sprawia mi także budowanie zespołu, który rozumie, że nasza praca to służba dla drugiego człowieka, to budowanie to praca ciągła wymagająca wielu wyrzeczeń, najlepiej o tym wie moja rodzina, moja żona, która jest bardzo wyrozumiała i wspiera mnie w każdej sytuacji nawet w najpodlejszych plotkach i obelgach!

— Co będzie pana priorytetem w najbliższym roku, tzn. w okresie, który został do kolejnych wyborów samorządowych?

— Jest kilka priorytetów , ale chyba najważniejszym są rozmowy z Warmińsko – Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną nt. pozyskania inwestorów do podstrefy WMSSE w Ornecie ( jesteśmy w strefie od początku tego roku!!) innym priorytetem będzie realizacja ważnych inwestycji na które otrzymaliśmy dofinansowanie i 7 czerwca podpisaliśmy umowę o dofinansowanie realizacji projektu „Zagospodarowanie i rozwój przestrzeni publicznych w Ornecie”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Koszt całkowity projektu to 3 464 704,73 PLN, dofinansowanie 2 944 999,02 PLN, a wkład własny Gminy Orneta to tylko 519 705,71 PLN. Zakres projektu obejmuje trzy obszary, tj:

- obszar starego miasta przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie planuje się wykonać: przebudowę ciągów pieszo jezdnych, montaż małej architektury tj. ogrodzenie, ławki - szt. 7, lampy oświetleniowe - szt. 5, zagospodarowanie zieleni;

- budowa placu zabaw wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Bażyńskiego i 1-Maja (plac przy POLO markecie), zakup i montaż urządzeń do budowanego placu zabaw (zestawy zabawowe, huśtawki, karuzele, piaskownica) – 16 szt., stojaków na rowery – 2 szt., latarni solarnych – 13 szt.,, elementów siłowni zewnętrznych, ławek – 22 szt.;

- zagospodarowanie przestrzeni przy Jeziorze Mieczowym. Planuje się wybudowanie ciągów pieszo jezdnych, elementów o funkcji rekreacyjnej, dające możliwość aktywnego spędzania czasu, tj. siłownia zewnętrzna, plaża piaskowa, elementy placów zabaw, ścieżka rowerowa, fontanna kompaktowa. Ponadto planuje się wykonać miejsca parkingowe, ławki – 36 szt., latarnie solarne, lampy oświetleniowe - szt. 60 oraz zagospodarowanie zieleni.

Czekamy również na rozstrzygnięcie kilku wniosków min. na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, zagospodarowanie fosy koło Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ornecie czy kolejny wniosek na schetynówkę.

Plebiscyt Tak/Nie dla władzy

Teraz możecie oceniać swoją władzę przez cały rok. Uważacie, że radny, wójt czy burmistrz pracują dla dobra ogółu? Stawiacie "TAK". Nie realizują swoich obietnic wyborczych? Stawiacie "NIE". Plebiscyt "Tak czy nie dla władzy" potrwa aż do 18 grudnia 2017 r. do godz. 23:59. Głosowanie odbywa się poprzez sms-y. Koszt wysłania SMS: 2,46 zł z VAT. Tytuły najlepiej ocenianych samorządowców otrzymają ci, którzy będą mieli największą różnicę między opiniami pozytywnymi i negatywnymi.

Laureatów powiatowych plebiscytów "Tak czy nie dla władzy" zaprezentujemy na łamach tygodników lokalnych, laureatów regionalnych poznamy na gali, podczas której wręczymy statuetki tym, którzy będą mieli największą różnicę między głosami na plus i na minus.

Tytuły zostaną przyznane w następujących kategoriach: Prezydent i burmistrz; Wójt; Starosta; Radny miejski; Radny gminy; Radny powiatowy; Radny wojewódzki.

Regulamin plebiscytu znajduje się na www.gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co rhttps://redakcja.wm.pl/#obisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JestOK #2314215 | 195.136.*.* 25 sie 2017 17:13

  Wszystko jest fajnie ale Panie Burmistrzu proszę o zaiteresowaniensie się ul. Podleśną. Trawa przy drodze powiatowej na tej ulicy jak również na gminnej jest bardzo zaniedbana. Wiem, że miasto ma konflikt ze spółdzielnią ale dajcie warto się dogadać. Będzie to dobre dla wszystkich. Dzięki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. POpielniczka #2313775 | 195.136.*.* 24 sie 2017 22:45

  Artykuł (wywiad) sponsorowany ;)? Lidzbark może zazdrościć rozwoju Ornecie buhaa . Macki PO pomału kończa się i w Ornecie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lidzbarszczanin #2313751 | 195.136.*.* 24 sie 2017 22:24

  lidzbark tylko może zazdrościc takiego burmistrza

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages