Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Orneta w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

2017-01-18 09:00:00 (ost. akt: 2017-01-18 09:19:24)
Plan orneckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Plan orneckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Autor zdjęcia: UM Orneta

Z końcem ubiegłego roku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów, Orneta została przyjęta do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Już w roku 2014 Gmina Orneta zrealizowała projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 „Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych przy ul. Przemysłowej w Ornecie”.

Efektem tego było powstanie ok. 21 ha nowych, w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych, tzw. Strefy Przedsiębiorczości i od tego czasu gmina starała się o włączenie jej do Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej. Wreszcie się udało.

— To duży sukces Ornety — mówi burmistrz Ireneusz Popiel. — Na każdym etapie, potencjalny przedsiębiorca może liczyć na wsparcie władz samorządu lokalnego oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Olsztynie.

Do strefy zostało włączonych 16 działek o łącznej powierzchni 15,27 ha.

— Obecność Gminy Orneta w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, to atrakcyjna oferta dla potencjalnych inwestorów oraz możliwość rozwoju społeczno-gospodarczego gminy — kontynuuje wypowiedź burmistrz Ornety. — Każdy przedsiębiorca, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WMSSE oprócz profesjonalnej obsługi, szeregu szkoleń, będzie miał prawo do korzystania z najwyższej w kraju pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.

Warto przypomnieć, że pomoc publiczna przyznawana jest z tytułu nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy, a wybór formy zależy od samego przedsiębiorcy.

Ulga w podatku uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa i może wynieść określoną wielkość kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników, tj. do 70% w przypadku małego przedsiębiorstwa, do 60% w przypadku średniego i do 50% w przypadku dużego przedsiębiorstwa.

— Zwolnienie z podatku dochodowego, to nie jedyna forma pomocy publicznej z jakiej mogą korzystać przedsiębiorcy. Inne to granty rządowe, zwolnienia z podatku od nieruchomości czy dotacje unijne — wyjaśnia Ireneusz Popiel. — Właśnie jedną z form takiej pomocy jest podjęta przez Radę Miejską w Ornecie uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących miejsca pracy w związku z realizacją nowych inwestycji na terenie Gminy Orneta.

I tu informacja dla potencjalnych inwestorów: Okres zwolnienia od podatku od nieruchomości uzależniony jest od liczby utworzonych, nowych miejsc pracy i tak: Jeśli przedsiębiorca utworzy 10 nowych miejsc pracy, zostanie zwolniony aż na 7 lat, jeżeli zaś zatrudni co najmniej siedem osób, to zostanie zwolniony na lat 5, a jak stworzy pięć nowych miejsc pracy, to nie będzie płacił podatku od nieruchomości przez 3 lata.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 75 Orneta #2163281 | 195.136.*.* 19 sty 2017 15:57

  "Wszystkie" to wymień tylko trzy takie "zachodnie dziury".

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. antek #2162671 | 87.141.*.* 18 sty 2017 21:21

  W zachodniej Polsce kazda dziura ma taką strefę...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages