Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

W Ornecie odbędą się Mistrzostwa Świata Modeli

2016-12-12 14:38:56 (ost. akt: 2016-12-13 12:48:47)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników modelarstwa. W lipcu przyszłego roku nad Jeziorem Mieczowym spotkają się pasjonaci modeli pływających z całego świata.

Przewidywany jest udział reprezentacji 15 krajów, 200 zawodników i 350 modeli redukcyjnych. Mistrzostwa będą trwały 9 dni (03-11.07.17).

Ostatnie rozegrane w Polsce mistrzostwa świata rozegrano w 2001 roku w Iławie. Później gospodarzami były miasta Francji, Czech, Niemczech, dwukrotnie na Węgrzech i dwukrotnie w Rosji.

Decyzja w sprawie organizacji mistrzostw w Ornecie, była wynikiem długotrwałych zabiegów orneckich władz samorządowych i osób – pasjonatów modelarstwa okrętowego.

W czerwcu ubiegłego roku odbyły się w Ornecie Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS.

Impreza ta zebrała bardzo pozytywne opinie wśród startujących z całej Polski, co zachęciło i zmobilizowało organizatorów do starań o Mistrzostwa Świata.

Konsultacje ze środowiskiem zawodników – modelarzy, uzgodnienia i porozumienia z Polskim Związkiem Sportowym Modelarstwa Kołowego i Pływającego (obsługującym tę dyscyplinę w naszym kraju) doprowadziły do wizyty w listopadzie ub. roku władz samorządowych Ornety w Oberhausen (Niemcy) na Walnym Posiedzeniu NAVIGA.

Skutkiem tej wizyty była ostateczna decyzja o oficjalnym powierzeniu Ornecie organizacji Mistrzostw Świata.

Jak wyglądają zawody? Uczestnicy budują modele będące wiernymi kopiami istniejących bądź historycznych statków i okrętów, którymi potem rywalizują na zawodach.

W pierwszej kolejności modele oceniane są pod względem precyzji wykonania i zgodności z dokumentacją techniczną i zdjęciami oryginalnych jednostek. Potem trafiają na wodę, gdzie zdalnie sterowane muszą pokonać ustaloną trasę w określonym czasie z jak największą dokładnością.

Obie części - ocena wykonania i pływanie - są punktowane.
W zawodach modele podzielone są na kategorie uwzględniające wiek zawodnika, jak i wielkość modelu oraz rodzaju napędu.

Modele mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub prawdziwą maszyną parową. Modele żaglowe, napędzane wyłącznie siłą wiatru, stanowią osobną kategorię.

RD/OK


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages