Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Czarny protest na ulicach Ornety

2016-10-04 13:07:28 (ost. akt: 2016-10-04 13:25:13)

Autor zdjęcia: Katarzyna

W poniedziałek, 3 października w całej Polsce odbyły się protesty osób, które chciały wyrazić dezaprobatę wobec planów rządowych dotyczących zaostrzenia przepisów aborcyjnych. Podobne akcje miały miejsce w Lidzbarku Warmińskim i Ornecie.

23 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt komitetu "Stop aborcji" przewidujący całkowity zakaz aborcji, w tym ciąży będącej wynikiem gwałtu. Podczas tego samego posiedzenia posłowie odrzucili projekt ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne, który przedstawił komitet "Ratujmy kobiety". Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają aborcję w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia matki, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu, lub gdy poczęcie nastąpiło w wyniku gwałtu. Nowy projekt zakłada całkowity zakaz aborcji, a kobiety, które się jej dopuściły oraz lekarze pociągnięci będą do odpowiedzialności karnej.

- Jeśli przepisy wejdą w życie to trzeba będzie wyjechać z tego kraju. To nie do pomyślenia, żeby polityka decydowała za mnie co mam robić ze swoim życiem - powiedziała jedna z kobiet protestujących w Lidzbarku Warmińskim.

Lidzbarski protest rozpoczął się o godzinie 15. Panie i kilku panów, w większości ubrani na czarno, przemaszerowali starówką dając wyraz swojemu niezadowoleniu z próby ingerowania rządu w wolność osobistą.

- My nie walczymy o prawa kobiet, my walczymy o prawa człowieka (...). Chodzi o to, że każdy powinien mieć prawo wyboru. Kobieta, która idzie do lekarza zrobić badania prenatalne nie idzie po to, by usuwać dziecko (...). Nie chcesz robić tego, nie rób, ale daj innym ludziom prawo decydowania o sobie - powiedziała Izabela, uczestniczka protestu.

- Niezależnie ile nas jest, to ważne, że jesteśmy. Wielu z nas problem nie dotyczy, ale to problem naszych córek, naszych wnuczek, to problem bycia humanitarnym lub nie. Nie można decydować o tym, że kobieta może zostać skazana na śmierć poprzez przypadki, gdy można jej życie uratować - powiedziała Anna.

W Ornecie protestowało blisko 100 osób. - Umówiliśmy się spontanicznie, poprzez media społecznościowe. Jesteśmy zaskoczone liczną frekwencją - powiedziała jedna z kobiet biorących udział w proteście.

Grupa pań i panów spotkała się w parku i w milczeniu przemaszerowała przez całe miasto.

- Nie pozwolę by ktoś odbierał mi prawo do decydowania o sobie. Nie wiem jakbym się zachowała, gdyby spotkała mnie przykra sytuacja w której ja lub moje dziecko byłoby zagrożone. I właśnie o to chodzi, każda z nas chce mieć możliwość wyboru - powiedziała Katarzyna, uczestniczka orneckiego czarnego protestu.

W akcie solidarności kilka sklepów w powiecie lidzbarskim nieczynnych. Wiele pań wzięło także urlop na żądanie.

Kamil Onyszk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. popieram was. #2081538 | 37.24.*.* 6 paź 2016 10:32

  Orneta to zadupie ciemnoty a jednak jest i tam sporo ludzi co widzalo swiat bez ciemnoty katolicko pisowskiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Co oznacza KOD ?! #2081323 | 83.24.*.* 5 paź 2016 22:16

  Kijowski Oddaj Dług

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. much #2081066 | 195.136.*.* 5 paź 2016 15:51

   odważni uczestnicy, pokażcie fotkę z marszu od przodu z twarzami, pochwalcie się uczestnictwem, szkoda fajna akcja a tak mało fotek

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. yogi #2081064 | 195.136.*.* 5 paź 2016 15:48

   ciekawe czemu nie pomyślą przed wejściem do łóżka, nie mówię zagrożeniu ciązy, życia matki czy gwałcie, ale bawić, się ciurlać to jest ok, ale jak konsekfencje to tchorzostwo , traktujecie zapłodnienie po sexie, jak kac po popijawie, w jakis sposób trzeba zaradzić, patola

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Barbara #2080061 | 87.141.*.* 4 paź 2016 17:06

   Dziwicie sie dlaczego w Ornecie niebezpiecznie i patola. Aż sto osób jawnie zabiło by własne dzieci!!!! i sie z tym nie kryją!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages