Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Pablo Picasso w Ornecie

2016-06-27 21:03:43 (ost. akt: 2016-06-30 12:13:07)

Autor zdjęcia: Robert Dubaj

To nie sen ani marzenia. To rzeczywistość, dzieła jednego z największych artystów tego świata zawitały do orneckiej Galerii Art - Nova. Organizatorzy tego wydarzenia burmistrz Ornety i Galeria Art - Nova przygotowali niesamowita ucztę nie tylko dla miłośników sztuki.

Do 10 lipca można obejrzeć wystawę grafik Pablo Picasso, ponad 40 oryginalnych prac artysty: akwaforty, litografie, linoryty i serigrafie. Słynna teka Vollarda z 1933 roku, cykl Korrida i Bachanalie, litografie do Wojny i Pokoju oraz teka erotyczna z 1969 roku.

Część grafik sygnowana odręcznie przez Picassa, część podpisana na matrycy.

Dzięki mecenasowi sztuki Dariuszowi Matyjasowi te wydarzenie mogło mieć miejsce w uroczym warmińskim miasteczku jakim jest Orneta.

Wystawa ukazuje tylko cześć jego wspaniałej kolekcji malarstwa znanych artystów. Jest właścicielem dzieł starych mistrzów jak i artystów współczesnych, jak również wielkim propagatorem sztuki oraz prezesem Mazurskiej Fundacji Sztuki Art. Progress.

Należy podkreślić zaangażowanie opiekunki orneckiej galerii oraz propagatorki piękna, sztuki i malarstwa, Iwony Dombek Rybczyńskiej.

Promocja miasta wraz z panią Iwoną podjęły się zorganizowania w Ornecie wystawy prac znanego malarza. Działaniom przyświecała idea, że każdy powinien mieć szansę obejrzeć twórczość wielkich malarzy.

Większość z nas nie ma czasu i możliwości podróżowania po świecie, aby podziwiać te dzieła w wielkich galeriach czy muzeach. I tak zrodził się pomysł wystawy prac Picassa.

Dzięki wystawie możliwa jest podróż bez wiz, biletu i paszportu do świata wielkiej sztuki. A należy pamiętać, że „najbliższe” muzeum z dziełami Picassa mieści się w Barcelonie.

Zaskakujący jest fakt, wiedzy zwiedzających o tym artyście. Szczególnie młodzież wykazuje duże zainteresowanie i ogromną, żywą ciekawość.

Na otwarciu wystawy, barwne opowieści pana Dariusza niesamowicie oddawały klimat sztuki oraz z wielką siłą zachęcały do poznawania tajemnic malarstwa.

Galeria Art -Nova rozpoczęła działalność w 2009r. wystawą Artura Sobieszka. Do tej pory już 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych gościło w Galerii.

Należy podkreślić, że miejsce to zaczęli zauważać współcześni artyści zarówno z kraju jak i zagranicy. Pomimo, że ornecka galeria jest niewielkich rozmiarów, za to z profesjonalnym oświetleniem i niepowtarzalną atmosferą, mogliśmy gościć min. takich artystów jak: Hans Joachim Albrecht z wystawą rzeźby, Janusza Połoma z fotografią, czy też krakowskich współczesnych fotografów.

Pani Iwona to nie tylko dobry duch galerii to również bardzo dynamiczna animatorka sztuki, jak i czynna i znana malarka. Prace wystawia w kraju i poza granicą. Ukończyła kierunek plastyczny na WSS w Poznaniu.

Na pytanie o dalsze plany i rozwój Galerii Art Nova pani Iwona odpowiedziała:
— Pełna otwartość na różne formy sztuki, a przede wszystkim działania, które pozwolą wyjść sztuce do ludzi. Marzeniem jest, aby Galeria zaistniała w świecie sztuki jako znane miejsce spotkań, wystaw, wernisaży. Dorównać atmosferą galerii „Łaźnia” w Gdańsku, tak aby była obiektem pożądań wśród artystów i dawała satysfakcje oglądającym. Parę lat temu, było to dalekie marzenie, a teraz miejsce zaczyna być zauważalne.

Jednak bez wsparcia mecenasów sztuki, niemożliwe byłoby organizowanie takich wystaw.

Dariusz Matyjas z Mazurskiej Fundacji Sztuki jest znany jako jeden z niewielu kolekcjonerów, którzy prowadzą prężną działalność promocji wielkiego malarstwa w naszym kraju.

Dzięki uprzejmość i ogromnej otwartości pana Dariusza, mogliśmy poznać kilka tajemnic tego wielkiego propagatora sztuki. Zapytaliśmy go o to dlaczego spośród wielkich malarzy wyróżnia właśnie Picassa.

— Jego osobowość jest odzwierciedleniem mojej — odpowiedział mecenas sztuki. — To był niezniszczalny tytan pracy, twórczy do ostatnich dni życia, nie zadowalał się sukcesami i ciągle dążył do doskonałości malarskiej. Mawiał, że w życiu i pracy jest ciągle nienasycony sztuką. Taka postawa tego wielkiego mistrza dała nam w prezencie nowy kierunek w sztuce – kubizm. Mam potrzebę a wręcz gorączkę dzielenia się pięknem i sztuką z innymi.
Dziennikarz Obywatelski
RD
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages