Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Dekada międzynarodowych wymian młodzieży

2016-06-16 11:51:26 (ost. akt: 2016-06-16 11:57:19)

Autor zdjęcia: Materiały szkoły

Już od ponad dziesięciu lat organizowane są międzynarodowe wymiany młodzieży w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. Kolejne wymiany różnią się zasadniczo programem oraz odwiedzanymi stronami świata. To, co najcenniejsze – prawdziwe i bezpośrednie relacje międzyludzkie, pozostaje jednak niezmienne.

Każdej wymianie towarzyszą bowiem: pierwsze onieśmielenie powodowane różnicami międzykulturowymi, stopniowe przełamywanie barier powodowane poznawaniem siebie i wreszcie … często okraszony łzami - czas pożegnania, łagodzony wizją rewizyty.

Tak było i tym razem. Od siódmego do trzynastego czerwca kilkudziesięcioosobowa grupa naszej młodzieży odwiedzała swoich rówieśników w Herzlake. Program wizyty był urozmaicony. Dość powiedzieć, że na zamieszkiwaną przez nas posiadłość wracaliśmy, po całych dniach rozrywki, dopiero późnym wieczorem.

Nie sposób w kilku zdaniach opisać tak wielu wrażeń, wydarzeń i spotkań. Można jedynie wymienić kilka z nich, po to tylko by zobrazować atmosferę naszej wizyty. Zacząć należy od licznych poczęstunków, grillowania, ale także wspólnego przygotowywania potraw kończącego się wspólnym biesiadowaniem.

Powiedzieć należy też o wspólnym zwiedzaniu: tajemniczego kamiennego kręgu, czynnego młyna wodno-powietrznego, domu natury wypełnionego wypchanymi zwierzętami, ale także otoczonej ogrodem cudownej posiadłości księcia Ludwika.

Warto wspomnieć o podniosłym - podsumowującym dziesięć lat polsko-niemieckiej współpracy - spotkaniu z delegacją Urzędu Miasta i Gminy naszej rodzimej Ornety!

W tak zwanym międzyczasie – tańczyliśmy, graliśmy w piłkę nożną, czy uczestniczyliśmy w międzyklasowych rozgrywkach rekreacyjnych, gdzie jedną z konkurencji stanowił rzut… kaloszem na odległość.

I na koniec, to co najcenniejsze – wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń i prawdziwa radość spotkania. Tym bardziej się trudno rozstać.

Magdalena Matusiak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages