Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Filmowa Orneta: "Niewinne"

2016-02-28 10:00:00 (ost. akt: 2016-02-28 12:11:44)

Autor zdjęcia: Andrzej Wejngold

6 marca w Miejskim Domu Kultury w Ornecie dzięki uprzejmości producentów odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu ,, Niewinne " reż. Anne Fontaine ( ,,Coco Chanel ", ,, Idealne matki"). Premiera w kinach całego kraju zaplanowana jest na 11 marca. Po pokazie odbędzie się spotkanie epizodystów i statystów z twórcami filmu.

Film niemal w całości został zrealizowany na terenie powiatu lidzbarskiego przy udziale licznej grupy statystów i epizodystów z Ornety i Lidzbarka Warmińskiego. Statyści i epizodyści mający swój niemały udział w tworzeniu dzieła zostali zaproszeni na zamknięty pokaz filmu.
Film jest oparty na faktach. Opowiada historię młodej stażystki pracującej w lokalnym oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, która ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację ocalonych z niemieckich obozów Francuzów. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby pojechała z nią do klasztoru położonego niedaleko szpitala. Życie i przekonania dziewczyny zmieniają się, gdy odkrywa zaawansowane ciąże u kilku z sióstr mieszkających w zakonie.

W roli Mathilde obsadzona została Lou de Laâge („Respire”, „Jappeloup”), dwukrotnie nominowana do nagrody Cezara w kategorii Najbardziej Obiecującej Aktorki (2014 i 2015 rok). Partneruje jej plejada polskich aktorek z Agatą Kuleszą („Ida”) w roli matki przełożonej na czele. Na potrzeby filmu habity przywdziały także Agata Buzek („Rewers”), Joanna Kulig („Elles”), Katarzyna Dąbrowska (,,Czas honoru"), Eliza Rycembel, Klara Bielawka, Helena Sujecka, Anna Próchniak i Dorota Kuduk. Na planie oczywiście statystowali także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

,,Niewinne" miały swoją światową premierę w ramach Sundance – największego festiwalu filmów niezależnych w USA. Film zyskały przychylność krytyków i znalazły się w rankingu 10 najważniejszych tytułów Sundance według Vogue Magazine. Obraz ,,Niewinne" był chwalony za „hipnotyzującą rolę Agaty Buzek” i „fenomenalną kreację Agaty Kuleszy” oraz za „doskonały scenariusz”, „olśniewające piękno” i „malarskość kadrów, z których każdy mógłby być obrazem”.

Malowniczość kadrów piękna lidzbarskiego powiatu już wcześniej dostrzegli twórcy wielkiego kina. Lista twórców i filmów tam powstałych w ostatnich latach robi wrażenie. Wojciech Smarzowski kręcił w Ornecie „Różę”, Barbara Sass stworzyła opowieść o głośnej sprawie betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym. Z kolei Jan Jakub Kolski na podstawie prozy Włodzimierza Odojewskiego nakręcił w Ornecie „Wenecję”, Wojciech Adamczyk serial ,, Siła wyższa"a historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski zrealizowali Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze w obrazie,, Papusza".

Na temat Ornety stanowiącej plenery dzieła Barbary Sass wypowiadał się dla „Polski na filmowo” Jan Jakub Kolski, który tak wspomina to urokliwe miasteczko:

- Kiedy ją zobaczyłem to mnie po prostu olśniło. Nie sądziłem, że takie miejsca są na świecie. Trochę przypomina francuskie Carcassonne ze „wspinającymi się” starymi budynkami. Mimo to pewnie miasto nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów. A szkoda, bo to niezwykłe miejsce, położone prawie pod naszą wschodnią granicą. Prawdę mówiąc nie sądziłem, że tam kiedyś zrobię film. Producent też nie był zachwycony tym, aby ekipa jeździła tak daleko, ale tak nas zauroczyło to miejsce, że nie było odwrotu. To w ogóle wydaje się być nowy kompletnie nietknięty turystycznie rejon: Orneta, Jegławki, Chwalęcin. A przecież naprawdę wart poznania.

Miejmy nadzieję że twórcy kina jeszcze nie raz przyjadą do naszego powiatu by realizować swoje obrazy.

,,Niewinne" reż. Anne Fontaine w kinach od 11 marca. Zapraszamy.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. babcia #1947312 | 176.97.*.* 6 mar 2016 11:30

  szkoda że nie wiedziałam wcześniej mój wnuczek grał dziecko które urodzilą Joanna Kulig

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Black #1943525 | 95.51.*.* 1 mar 2016 13:46

  Historycznie, krajobrazowo, zabytkowo - miejsca rzec można niezwykłe; jednak patrząc przez pryzmat mieszkańców Ornety a szczególnie okolic zapomniane przez Boga i ludzi...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages