środa, 14 listopada 2018. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Czas na Mistrzostwa Świata…

2016-01-30 12:00:00 (ost. akt: 2016-01-30 13:24:31)

Autor zdjęcia: Robert Dubaj

W lipcu 2017 roku w Ornecie odbędą się Mistrzostwa Świata Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS pod auspicjami Światowej Organizacji Modelarstwa Okrętowego i Sportu Modelarskiego NAVIGA. Będzie to najwyższej rangi impreza sportowa w długoletniej historii Ornety.

Przewidywany jest udział reprezentacji 15 krajów, 200 zawodników i 350 modeli redukcyjnych. Mistrzostwa będą trwały 9 dni.

Po raz ostatni mistrzostwa świata w tym sporcie były rozgrywane w Polsce przed 15 laty w 2001 roku w Iławie. Później gospodarzami były miasta Francji, Czech, Niemczech, dwukrotnie na Węgrzech i dwukrotnie w Rosji.

Decyzja w sprawie organizacji mistrzostw w Ornecie, była wynikiem długotrwałych zabiegów orneckich władz samorządowych i osób – pasjonatów modelarstwa okrętowego.

W czerwcu ubiegłego roku odbyły się w Ornecie Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS.

Impreza ta zebrała bardzo pozytywne opinie wśród startujących z całej Polski, co zachęciło i zmobilizowało organizatorów do starań o Mistrzostwa Świata.

Rozpoznanie technicznych i organizacyjnych uwarunkowań to kolejny etap samooceny możliwości organizacji imprezy w Ornecie.

Konsultacje ze środowiskiem zawodników – modelarzy, uzgodnienia i porozumienia z Polskim Związkiem Sportowym Modelarstwa Kołowego i Pływającego (obsługującym tę dyscyplinę w naszym kraju) doprowadziły do wizyty w listopadzie ub. roku władz samorządowych Ornety w Oberhausen (Niemcy) na Walnym Posiedzeniu NAVIGA.

Właśnie tam ornecki samorząd w prezentacji i rozmowach z przedstawicielami Zarządu NAVIGA przedstawił Ornetę jako przyszłą arenę zmagań sportowych. Skutkiem tej wizyty była ostateczna decyzja o powierzeniu Ornecie oficjalnie organizacji Mistrzostw Świata.

Trzeba też wspomnieć, że na wcześniejszym etapie o organizację mistrzostw ubiegała się Austria, tym większy wydaje się sukces polskiej Ornety.

Ta dziedzina sportu mimo, że nie jest sportem olimpijskim jest równoprawna wielu innym sportom. Odbywają się w mistrzostwa poszczególnych krajów, Europy i Świata.

Polega ona na tym, że zawodnicy budują modele będące wiernymi kopiami istniejących bądź historycznych statków i okrętów, którymi potem rywalizują na zawodach.

W pierwszej kolejności modele oceniane są pod względem precyzji wykonania i zgodności z dokumentacją techniczną i zdjęciami oryginalnych jednostek. Potem modele trafiają na wodę, gdzie zdalnie sterowane przez zawodnika muszą pokonać ustaloną trasę w określonym czasie z jak największą dokładnością.

Obie części - ocena wykonania i pływanie - są punktowane.
W zawodach modele podzielone są na kategorie uwzględniające wiek zawodnika, jak i wielkość modelu oraz rodzaju napędu.

Modele mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub prawdziwą maszyną parową. Modele żaglowe, napędzane wyłącznie siłą wiatru stanowią osobną kategorię.

Zawody modeli pływających to niesamowite widowisko. Organizatorzy (Gmina Orneta , NAVIGA , Polski Związek Sportowy Modelarstwa Kołowego i Pływającego) już teraz zapraszają do Ornety na mistrzostwa w lipcu 2017 roku.

Oprócz samej rywalizacji sportowej na pewno nie zabraknie niespodzianek i imprez towarzyszących . To w końcu dziewięć dni pełnych niezapomnianych wrażeń.
OrganizatorzyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Robin

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mi sio #1921982 | 195.136.*.* 1 lut 2016 17:02

  do komentatorów komentarza Pani Jagody : "kocham" Vinnie Jones", komentarz rewelka i krótko ale na temat, to samo brawa dla Maxio i bbb, a może zadowoliłyby ją mistrzostwa świata w zrywaniu czereśni. lun tym podobne :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sayian #1921367 | 195.136.*.* 31 sty 2016 19:42

  "kocham" Vinnie Jones", komentarz rewelka i krótko ale na temat, to samo brawa dla Maxio i bbb, a może zadowoliły ją mistrzostwa świata w zrywaniu czereśni. lun tym podobne :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ziom #1920947 | 213.5.*.* 30 sty 2016 22:28

  fajna sprawa. Ale jest zawsze jakieś ale :), ale dlaczego nie ma tego w LW, gdzie mamy świetnego pana Janka L., który takimi modelami się zajmuje. Niestety jego koronną dyscypliną są pociągi np.https://www.youtube.com/watch?v=aJqzZ C81gd0. Pozdrowienia tylko Polonia MKS :D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jagoda #1920685 | 88.156.*.* 30 sty 2016 13:57

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. co za gów...no:) ale jakie miasto takie mistrzostwa, nie ośmieszajcie się

  1. Olsztyniak #1920674 | 46.112.*.* 30 sty 2016 13:42

   Brawa dla Ornety. Chętnie odwiedzę tę imprezę w przyszłym roku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages