środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Konferencja „Tradycja i Wiara”

2015-12-23 14:47:38 (ost. akt: 2015-12-23 14:57:21)

16 grudnia bieżącego roku o godzinie 17.00 w Ratuszu Miejskim w Ornecie odbyła się Konferencja „Tradycja i Wiara”. Spotkanie zostało zorganizowane przez współpracę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ornecie z Ornecką Parafią Prawosławną.

Konferencja rozpoczęła się od syntetycznego wykładu prelegenta o. Tomasza Rosy zatytułowanego: „Boże Narodzenie w Tanzanii”. Uczestnicy spotkania zostali ogólnie zapoznani z pracą misjonarza stacjonującego w Afryce. Na przykładzie plemienia Masajów prelegent starał się przedstawić rolę Świąt Bożego Narodzenia wśród ludności afrykańskiej.

Okres Bożego Narodzenia pokrywa się z porą deszczową, która niesie ze sobą pewne utrudnienia. Ulewy, zmieniające drogi w rwące potoki, spore odległości pomiędzy wioskami oraz nocne napaści na podróżujących przez miejscowe grupy rzezimieszków – to jedne z najczęstszych trudności z jakimi borykają się kapłani podczas Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia ze strony innych ugrupowań wierzeniowych, które nie tolerują religii chrześcijańskiej i jej wyznawców.

Masajowie na co dzień nie spożywają mięsa, a jedynie ryż z dodatkami. Świąteczny posiłek można rozpoznać po tym, że w ryżu znajdują się ziemniaki, ryba bądź mięso. Pasterka również różni się od tej powszechnie nam znanej. Tu czci się Boga całym sobą w śpiewie i tańcu, ponieważ Kościół w Afryce tworzą ludzie – Żywy Kościół. Obrzęd Bożego Narodzenia w Afryce trwa nawet kilka dni. Spowodowane jest to utrudnieniami w podróży do oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów wiosek. Przyczyniają się do tego problemy wymienione już wcześniej.

Na początku liturgii kapłan wnosi do świątyni narodzone w najbliższym czasie wigilii niemowlę, obwieszczając przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Wierni w reakcji na to radują się wielce śpiewając i tańcząc, czasami nawet do białego rana.

Po wystąpieniu o. Tomasza Rosy uczestnicy Konferencji mieli okazję obejrzeć przedstawienie jasełkowe zagrane przez orneckie przedszkolaki. Było kilka niewielkich potknięć młodych aktorów, ale żywiołowa interpretacja postaci bohaterów spektaklu to zrekompensowała. Śmiem sądzić, iż gra małych aktorów podbiła serca odbiorców, co potwierdzili gromkimi brawami.

Po jasełkach nastąpiło wystąpienie kolejnego prelegenta, o. Józefa Węcławika, rektora Seminarium Werbistów w Pieniężnie. Wykład dotyczył osoby Świętego Mikołaja, biskupa z Miry, którego współcześnie błędnie utożsamia się z komercjalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Podczas tego krótkiego wystąpienia słuchacze mogli poznać historię urodzonego pod koniec III wieku w greckim Patras Świętego Mikołaja, biskupa z Miry.

Dobroczynnością i rozwagą w postępowaniu z bliźnimi zyskał szacunek i uznanie wielu ludzi. Zmarł 6 grudnia. Pochowano go ze czcią w Mirze na początku wieku IV, lecz w XI stuleciu relikwie świętego skradziono i przewieziono do włoskiego miasta Bari.

Znane wszystkim Mikołajki wzięły początek właśnie od tego Świętego. Zwyczaj obdarowywania 6 grudnia dzieci niewielkimi upominkami narodził się za sprawą pamięci o Świętym Mikołaju, biskupie z Miry. Niestety współcześnie – nad czym ubolewał prelegent – pastorał i mitrę biskupią, zastępuje czerwona czapka z białym pomponem, symbol komercyjny stworzony przez korporację Coca-Coli.

Jako ostatni wystąpił prelegent ks. Radosław Kondraciuk. W syntetycznym wykładzie „Boże Narodzenie – Wiara i Tradycja w Kościele Prawosławnym” przedstawił opis praktykowanego Obrzędu Bożonarodzeniowego.

Ciekawym rekwizytem ukazującym specyfikę liturgii Kościoła Prawosławnego była ikona Bożonarodzeniowa, gdzie narodzone Dziecię Boże leży w żłóbku, na kształt przypominającego trumnę.

To ma uzmysławiać wiernym istotę Święta. Prelegent ze szczegółami objaśnił symbolikę poszczególnych postaci na ikonie. Podejrzewam, że niejeden słuchacz zagłębił się w refleksję a propos ukrytych znaczeń ikony, jak również po odczytaniu niektórych fragmentów liturgii.

Dzięki wykładowi uczestnicy spotkania mogli poznać tradycje świąteczne, które nieznacznie odbiegają od tych powszechnie praktykowanych. Prelegent poruszył również problem depresji świątecznej, która w ostatnich czasach zaczyna być coraz częstszym zjawiskiem.

Za przyczynę tego stanu uznał źle ulokowane spojrzenie na całokształt Bożego Narodzenia. Refleksję nad rzeczywistą istotą świąt wypiera skupianie uwagi na sprawach przyziemnych takich jak: rodzina, prezenty, czy wspólny posiłek.

Brak jednego z wymienionych wpędza ludzi w stan pozornego osamotnienia. Z tego powodu zamiast się radować, pogrążamy się w smutku, nie dostrzegając prawdziwego znaczenia tych świąt. Oczywiście przewartościowanie Bożego Narodzenia na święto rodzinne nie stanowiło problemu dla prelegenta, ale pod warunkiem, iż nie skupimy uwagi jedynie na więziach z bliskimi i sprawach przyziemnych.

Na koniec wykładu zebrani mogli wysłuchać jednej z kolęd wiernych Kościoła Prawosławnego w wykonaniu samego prelegenta. Na większości odbiorców ten występ zrobił interesujące wrażenie.

Całą Konferencję uświetniało wspólne kolędowanie z zespołem „Ornecianie”. Frekwencja dopisała, bo na palcach jednej ręki można było policzyć puste miejsca na sali. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele Rady Miejskiej, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Seniorzy oraz zaciekawieniu tematyką Konferencji mieszkańcy.

Dziennikarstwo Obywatelskie

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. aaq #1894764 | 178.36.*.* 1 sty 2016 15:53

    Ociemnienie i zabobon.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages