Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Warmiński Wieczór Wigilijny w Henrykowie

2015-12-22 14:47:30 (ost. akt: 2015-12-22 15:05:57)

Autor zdjęcia: Teresa Ciechowska

Świetlica wiejska w Henrykowie Gmina Orneta. Chodzę i podziwiam pięknie udekorowane stoły, choinkę, na której chińskich świecidełek nie uświadczysz, wystawę dzieł stworzonych podczas zajęć tematycznych Projektu "Henrykowskie skarby w warmińskiej skrzyni". Aż dziw bierze, że prace te wykonały spracowane ręce tutejszych gospodyń i dzieciaki.

Po zmroku świetlica się zapełnia. Są zaproszeni goście, mieszkańcy, sponsorzy. Wśród gości Jarosław Kogut, wicestarosta lidzbarski, Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety, Henryk Kaczmarek, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Ornecie, Kamil Zimnicki, prezes PTTK Ziemi Elbląskiej.

Kolacja wigilijna jest przeplatana podziękowaniami, wspomnieniami, wręczaniem drobnych upominków. Dzieciaki prezentują jasełka, występuje zespół "Węgojska Strużka" z Węgoja. Wszyscy śpiewają kolędy.

Jest miło, sympatycznie, słyszę opinie, że świetlica odżyła od czasu, kiedy zaczęli działać młodzi. Wśród nich jest sołtys Emil Rońda, młody człowiek, operatywny, potrafi być w kilku miejscach na raz, Ania Bartoszewicz pełna pomysłów i koncepcji działania, Renata Żmitrowicz, opiekunka świetlicy. Ich działanie wspiera Koło Gospodyń Wiejskich i młodzi strażacy z miejscowej OSP, razem jest henrykowian gromadka spora. Sami mieszkańcy mówią sympatycznie o "zmianie warty" i postawieniu na młodzież.

Optymizmem napawa to, iż wieś jest zżyta, są ludzie chętni do zdobywania nowych umiejętności, uczestniczą w życiu społecznym, szczycą się historią swojej miejscowości, jej rozwojem, osiągnięciami.

Wszystkie potrawy wigilijne wykonały panie w adoptowanej przy świetlicy kuchni. Potrawy zachwycają strukturą i kolorytem. Kaczka, która "rozpada się w ustach", sałatka zielona z niesamowitym sosem, kompozycja placka ze szpinakiem z nadzieniem z łososia, tradycyjne pierogi, barszcz i wiele innych potraw, a wszystko z warmińską nutą. Przy świątecznym stole podzieliliśmy się opłatkiem , składając najlepsze życzenia.

Spotkania wigilijne społeczności weszły już w nasze życie powszednio, ale to spotkanie było naprawdę wyjątkowe.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages