Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Harcerze oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji

2015-09-21 18:04:19 (ost. akt: 2015-09-25 14:10:30)

Autor zdjęcia: Materiały Hufca Orneta

Cztery uroczystości złożyły się na centralne obchody rocznicy Agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku. Trzy z nich odbyły się w Warszawie, jedna w Bykowni koło Kijowa, we wszystkich uczestniczyli harcerze z naszego powiatu.

Służba pełniona przez druhny i druhów wymagała przygotowań i poświęcenia. Podzielenie zadań, przygotowanie mundurowe, nie pierwsze już całodzienne szkolenie w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, wszystko to musiało być wykonane na najwyższym poziomie przez pięćdziesięciu harcerzy z Powiatu Lidzbarskiego.

Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w dniu 17 września podczas pierwszego Zlotu Organizacji Proobronnych odbyła się z uczestnictwem 30 osobowej Drużyny Reprezentacyjnej ZHP, którą poprowadził przewodnik Jarosław Kozłowski z Lidzbarka Warmińskiego. Dowódcą pocztu sztandarowego był przewodnik Michał Magun z asystą przewodnika Mateusza Zielińskiego obaj z Lidzbarka Warmińskiego, wartę honorową wraz z żołnierzami Kompanii Honorowej WP objęli dwaj Ornecianie przewodnik Paweł Radawiec i przewodnik Jakub Kiziewicz.

Pełnienie służby w tak ważnym dla każdego Polaka miejscu, jest wyjątkową nobilitacją dla naszych harcerzy, gdzie nawet spośród zawodowych wojskowych mało kto pełnił służbę.

Drugi zespół pod dowództwem przewodnik Pauliny Mazur z Ornety oraz przewodnik Karoliny Pawłowskiej z Lidzbarka Warmińskiego wziął udział w służbie reprezentacyjnej podczas otwarcia Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej oraz w uroczystościach pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Umiejętność przeformowania drużyn i szybki transport pozwolił harcerzom na udział w uroczystości najbliższej historii, w miejscu szczególnym Bykowni – lesie koło Kijowa, gdzie znajduje się IV Cmentarz Katyński.

Wspólnie z Panią Premier RP Ewą Kopacz, Premierem Republiki Ukrainy Arsenij Jaceniukiem i żołnierzami KRWP, dwudziestu harcerzy wzięło udział w złożeniu kwiatów na Polskim Cmentarzu Wojennym oraz przy pomniku cywilnych ofiar totalitaryzmu.

Szczególnym przeżyciem dla młodych ludzi był lot samolotem wojskowym typu CASA oraz rządowym statkiem powietrznym.

Niesłychanie miło było usłyszeć od kombatantów, żołnierzy, Polonii, Pani Premier oraz Naczelniczki ZHP słowa „jesteśmy z Was dumni” za wyszkolenie, umundurowanie i chęć pełnienia ciężkiej służby, za to dającej dużo satysfakcji i możliwość rozwoju oraz kształtowania młodych charakterów.

Ważne jest to, że reprezentowaliśmy tam nie tylko harcerstwo, ale też społeczeństwo powiatu lidzbarskiego, a w szczególności dumni powinni być dyrektorzy szkół z których pochodzą wyróżnieni harcerze z Drużyny Reprezentacyjnej ZHP.

Michał Ludkiewicz

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: ZHP

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages