Muzyka polska na Żuławach

2015-07-09 15:02:33(ost. akt: 2015-07-09 15:14:20)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W sobotę, 18 lipca w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbędzie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w ramach festiwalu "Muzyka polska na Żuławach". Początek o godz. 19.
Największą wartością II edycji organizowanego przez Elbląską Orkiestrę Kameralną Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” jest bez wątpienia repertuar. Najsłynniejsze utwory polskich mistrzów kompozycji, specjalnie wybrane z bogatej skarbnicy dzieł muzycznych. Publiczność będzie miała okazję ich wysłuchać podczas sześciu festiwalowych koncertów.

Nie zabraknie muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, która kojarzy się głównie z pięknym brzmieniem fortepianu. Ciekawym doświadczeniem będzie zatem prezentacja utworów naszego mistrza, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Etiudę C-dur czy Preludium e-moll oraz pieśni Życzenie, Czary, Smutna rzeka i Narzeczony w wersji z solistami i orkiestrą. Muzycy wykonają utwory Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, który często sięgał do chlubnych momentów historii, aby podtrzymać rodaków na duchu.

Na festiwalu usłyszymy pieśni, m.in.: Nakaż niech ożywcze słonko oraz fragmenty legendarnej opery Halka, pierwszego i najbardziej znanego scenicznego utworu Moniuszki.

W bogatym repertuarze festiwalu znajdą się również kompozycje Karola Szymanowskiego, zaliczanego do grona największych twórców europejskich XX wieku. Usłyszymy niezwykle melodyjne i liryczne Pieśni kurpiowskie, np.: Uwoz, mamo czy Lecioły zórazie. Są niezrównanym fenomenem, a w muzyce niełatwo jest znaleźć podobne do nich dzieła. Pojawią się również fragmenty baletu-pantomimy Harnasie przeniknięte energią podhalańskich “nut”.

Artyści zaprezentują publiczności wybrane utwory Mieczysława Karłowicza najwybitniejszego, polskiego symfonika. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi lekka i mistrzowsko opracowana Serenada na orkiestrę smyczkową, pierwszy orkiestrowy utwór kompozytora, a także niezwykle emocjonalne pieśni np. Pamiętam, ciche, jasne, złote dnie – pełna uczuć pieśń, napisana do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Na spokojnym, ciemnym morzu oraz Śpi w blaskach nocy.

Muzykę współczesną reprezentować będzie twórczość Tadeusza Bairda – artysty, który obficie czerpie z tradycji muzycznej innych epok. W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje fragmenty jego suity Colas Breugnon odwołującej się do czasów baroku.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5