środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Raport NIK w sprawie zarządzania finansami gminy Orneta

2015-07-03 13:24:03 (ost. akt: 2015-07-06 14:12:03)

Autor zdjęcia: archiwum UMiG

Władze gminy Orneta nie dbają odpowiednio o majątek i finanse gminy - tak można przeczytać w najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Zdaniem kontrolerów urzędnicy gminni są niegospodarni, a ich sposób zarządzania finansami i inwestycjami powoduje straty finansowe. Burmistrz nie zgadza się z wynikami i rozważa proces.

Na stronie NIK można przeczytać, że władze naraziły budżet gminny na stratę blisko 250 tys. zł, nie naliczając kary umownej dla wykonawcy przebudowy kotłowni na świetlicę wiejską w Dąbrówce, za półtoramiesięczne opóźnienie w zakończeniu inwestycji. Jednym z powodów był nieprawidłowy nadzór urzędników gminnych nad tym zadaniem.

NIK negatywnie ocenił również efekty transakcji zamiany niektórych budynków w Ornecie. Urzędnicy gminni, przejmując budynek od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, nie mieli pomysłu jak można go zagospodarować. W rezultacie budynek od ponad czterech lat stoi pusty i po prostu niszczeje.

Władze nie zadbały także o interesy gminy, prowadząc postępowanie wywłaszczeniowe związane z budową jednej z dróg w gminie Orneta. Jako rekompensatę przekazały wywłaszczonemu jedną z nieruchomości w Ornecie. Nie zlecono jednak oszacowania jej wartości, przez co w momencie przekazania tej nieruchomości, w Urzędzie nie wiedziano nawet, czy wysokość rekompensaty była w pełni należna.

Ponadto gmina dopuściła również do nielegalnego korzystania - bez żadnych umów i opłat - z części nieruchomości znajdujących się w tzw. strefie przedsiębiorczości w Ornecie.

NIK zaleciła władzom gminy większą kontrolę nad inwestycjami i budżetem oraz większą analizę swoich decyzji pod kątem interesów gminy. Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel zapowiedział wdrożenie w życie zaleceń pokontrolnych, ale nie zgadza się z wynikami raportu i rozważa wytoczenie procesu Najwyższej Izbie Kontroli.

Źródło: NIK / oprac. ad

Więcej na temat raportu i wypowiedzi pokontrolnych na stronie Najwyższej Izby Kontroli ->>>>>>>>
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania #1778117 | 188.146.*.* 18 lip 2015 08:46

  Mam nadzieję, ze burmistrz jest taki wspaniały jak pisze sam o sobie i sponsorowane artykuły opłaca z własnej kieszeni a nie z budżetu miasta. Najlepiej jakby pod artykułami umieszczał skan rachunku ;). Jego słowa są naprawdę niewiele warte :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PRL #1772616 | 81.15.*.* 10 lip 2015 11:28

  Ludzie!!!! Co tu się dzieje? Zmieniają się tytuły artykułów burmistrz wydaje oświadczenia w którym są same bzdury... Czy największy dziennik regionalny jest tak uzależniony od samorządów. Tego się nie da czytać jeśli ma się choć trochę wiedzy w temacie. To PRL w wydaniu bis. Dodajcie na tytułem Było w PRL Proletariusze (teraz Populiści) wszystkich krajów łączcie się!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. antek #1768876 | 178.2.*.* 5 lip 2015 21:05

  Ja sie pytam czemu Pan swemu koledze tj wykonawcy przebudowy kotłowni na świetlicę wiejską w Dąbrówce nie naliczył kary?! Kolega przetarg wygrał, kupe kasy zarobił...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. antek #1768875 | 178.2.*.* 5 lip 2015 21:05

  Ja sie pytam czemu Pan swemu koledze tj wykonawcy przebudowy kotłowni na świetlicę wiejską w Dąbrówce nie naliczył kary?! Kolega przetarg wygrał, kupe kasy zarobił...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obserwator #1768699 | 31.61.*.* 5 lip 2015 14:52

  PAN burmistrz odpowiadając na zarzuty dotyczące wywłaszczenia działki pod drogę wykazał się nielada sprytem. Licząc na nieznajomość tematu przez czytelników, korzystając że zbiegu okoliczności, że w ostatnim czasie Orneta przeżywała remont drogi wojewódzkiej nr 513, podał, że sprawa Jego nie dotyczy. Panie Burmistrza, dobrze PAN wie, że chodzi tu o grunty wywłaszczenie pod drogę na Strefie przedsiębiorczości a to jest jak najbardziej inwestycja gmina. Liczył PAN na nieznajomość tematu przez czytelników. Nieładzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages