środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Nawet kilkudniowe wyjazdy budzą w nas ciekawość świata

2015-06-25 11:08:02 (ost. akt: 2015-06-25 11:22:03)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

W dniach 9 - 12 czerwca 35 - osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z ZSO w Ornecie wyjechała na wycieczkę, której organizatorami byli nauczyciele p. A.J. Lipińscy. Szlak wiódł przez Litwę, Łotwę i Estonię. Czas nie pozwolił na dokładne zwiedzanie, ale młodzież zobaczyła najważniejsze miasta i miejsca w tych państwach.

Wileńska Góra Trzech Krzyży, Stare Miasto z Ostrą Bramą, Klasztor Bazylianów, zabytkowe kościoły, Uniwersytet Parlament wypełniły wędrówkę po mieście. Duże zainteresowanie młodzieży wywołał cmentarz polski na Rossie. To miejsce uświadomiło jej zawiłości naszej historii i zostało odebrane z zadumą.

Przejazd do łotewskiej Rygi, trasą wiodącą wśród lasów, rzadkich zabudowań, przy łagodnej słonecznej pogodzie - nie był uciążliwy. Ryga wywarła na wszystkich imponujące wrażenie. Zwarta zabudowa pięknie zachowanej średniowiecznej starówki budzi podziw.

Przewodnicząca sprawiła nam ponadto niespodziankę - spotkaliśmy dwóch muzyków, którzy na nasz widok odegrali polski hymn narodowy. Zostaliśmy więc mile zaskoczeni.

Młodzież miała jeszcze jedną atrakcję - pogoda pozwoliła na kąpiel w Bałtyku. Prawie pusta rozległa plaża, ciepła, czysta woda były miłymi chwilami odpoczynku.

Kolejny dzień to przejazd do Estonii, do Tallina i zwiedzanie Starego Miasta. I tutaj także świetnie zachowane zabytki, bogactwo architektoniczne, urokliwe wąskie uliczki prowadzące stromo pod górę, pokryte starą kamienną nawierzchnią.

Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie w drodze powrotnej Kowna ze zrekonstruowanym zamkiem, widoki na Niemen i przejście śladami pobytu A. Mickiewicza.

Trzy małe państwa o zbliżonym krajobrazie: płaski teren, daleki horyzont, mnóstwo lasów, bo ok. 60% powierzchni tych krajów stanowią lasy.

Wszyscy zwrócili uwagę na porządek i czystość zarówno przy trasach, jak i w miastach.

Należy także podkreślić dbałość tych nacji o język narodowy. Nie krzyczą obcojęzyczne reklamy, a przecież komputeryzacja życia w Estonii wymusza znajomość języka angielskiego. Zauważyła to młodzież i zapewne wyciągnie pozytywne wnioski. 

Halina Aftewicz

Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages