Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Aby czas nie zatarł śladów…

2015-06-25 09:47:30 (ost. akt: 2015-06-25 10:08:07)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie również zgłosiła swój udział w kampanii promującej czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto przebywać. Nasza gotowość do działania została potwierdzona umieszczeniem szkoły na Mapie bibliotek.

Noc Bibliotek zorganizowaliśmy 11 czerwca 2015r. w ramach inicjatywy „Aby czas nie zatarł śladów… Czytam, więc (prawie) wszystko, wiem o Ornecie i Warmii”. Data spotkania nie była przypadkowa, gdyż nasza edycja Nocy Bibliotek wypadła w przeddzień obchodów Dni Ornety. Organizatorzy przygotowując ten magiczny wieczór kierowali się myślą przewodnią patrona Miejskiego Domu Kultury w Ornecie – nauczyciela, poety, animatora kultury, ornecianina - p. Franciszka Chruściela „Sztuka to efekt dobrego pomysłu, odrobiny talentu i rzetelnej pracy”.

Jeden z wierszy p. Chruściela zaprezentowała obecnym dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Ornecie.

Planując wieczór magii, zagadek i spotkań z bohaterami książek chcieliśmy, aby zarówno zaproszeni goście, rodzice jak i dzieci poczuli się tego dnia Czytelnikami przez wielkie C.

Ogólnopolska Noc Bibliotek rozpoczęła się wspólnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima i my również tym wesołym wierszem, w wykonaniu uczniów kl. III, zainaugurowaliśmy naszą noc. Za młodych recytatorów kciuki trzymała ich wychowawczyni p. Małgorzata Drozd. Niemałą niespodzianką, wywołującą wiele wesołych momentów, dla zaproszonych gości i innych dorosłych uczestników spotkania, było wspólne głośne odczytanie wiersza.

Kolejną atrakcją była inscenizacja legendy orneckiej pt. „Kryształowa Li” przygotowana przez kółko recytatorskie działające przy szkolnej bibliotece. Uczniowie klas VI perfekcyjnie wczuli się w role legendarnych bohaterów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadki literackie.

Uczniowie jak i ich rodzice chętnie, a co najważniejsze prawidłowo odpowiadali na zagadkowe pytania. Cukierek i zakładka do książki były nagrodami dla wszystkich uczestników tej konkurencji. Doskonale poradzili sobie nasi uczniowie z ułożeniem z rozsypanki wyrazowej przysłów związanych z książką, czytelnictwem i biblioteką, m.in. „Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”.

Dla najmłodszych czytelników przygotowane zostały malowanki, których bohaterami były postaci z bajek, baśni, lektur. Wielu uczniów z niecierpliwością czekało na kolejną atrakcję warsztaty gliniarskie - „Smokowo”, czyli robienie, a właściwie modelowanie orneckich smoków z gliny. Pomysłowość, zapał i energia twórcza małych artystów nie miały granic.

Jednym z najprzyjemniejszych momentów było wręczenie nagród najlepszym czytelnikom z poszczególnych klas oraz zwycięzcom konkursu „Czytam, więc wiem”.

Na wyróżnienie zasłużył pierwszoklasista Bartosz Przytuła, który w roku szkolnym wypożyczył i miejmy nadzieję przeczytał 107 książek.

Przy okazji nagrodzeni zostali uczniowie, którzy wykonali najpiękniejsze palmy wielkanocne z elementami folkloru warmińskiego oraz laureaci konkursu informatycznego „Malowanie na ekranie” – wykonanie kartek wielkanocnych z logo naszej szkoły.

Nasze spotkanie zostało z wielkim uznaniem przyjęte przez gości: Przewodniczącego Rady Miasta p. Józefa Uzara, dyrektor Biblioteki Publicznej w Ornecie p. Elżbietę Suchodolską, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych p. Stanisława Taraszkiewicza, uczniów i licznie przybyłych rodziców.

Dyrektor szkoły p. Dorota Ring pogratulowała nauczycielom - organizatorom szkolnego przedsięwzięcia pomysłu i podziękowała za zaangażowanie w jego realizację.

Już teraz jesteśmy pewni, że za rok odbędzie się II Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 1.

Organizatorzy: Barbara Gruszka - nauczyciel bibliotekarz,
Grażyna Basałygo – nauczyciel zajęć technicznych i komputerowych,
Maria Taraszkiewicz – nauczyciel języka polskiego.

Artykuł Dziennikarza ObywatelskiegoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages