Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Bitwa Trzech Cesarzy

2014-12-17 15:11:59 (ost. akt: 2014-12-17 17:32:16)

Autor zdjęcia: Robert Dubaj

Grupa rekonstrukcji historycznej 4 Pułk Jegierski ze Stowarzyszenia Reduta Orneta, wzięła udział w corocznej inscenizacji bitwy pod Austerlitz. Impreza o zasięgu europejskim odbyła się 29 listopada 2014r. na historycznych polach w pobliżu niewielkiej czeskiej miejscowości Slavkov k. Brna.

Te barwne wydarzenie, organizowane corocznie ściąga setki rekonstruktorów z całej Europy i tłumy turystów. W tym roku udział w imprezie wzięło około 1.000 rekonstruktorów z 11 państw w tym 60 jazdy i 15 historycznych armat.

Głównym elementem inscenizacji jest pokazanie przebiegu bitwy, która miała miejsce 2 grudnia 1805r. gdzie doszło do krwawej bitwy między francuską Wielką Armią dowodzoną przez Napoleona, a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską dowodzonymi przez Cara Aleksandra I.

W zażartych walkach wzięło udział około 160 tys. żołnierzy, z czego 25 tys. oddało życie. Zwycięstwo odniósł Napoleon, czego skutkiem było podpisanie traktatu pokojowego w Preszburgu, a także późniejszy rozpad Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Bitwa często określana jest mianem Bitwy Trzech Cesarzy.

Dzień poprzedzający inscenizację bitwy to intensywne budowanie obozowisk, fortyfikacji i zaplecza, odpoczynek oraz rekonesans pola bitwy zakończony towarzyskim spotkaniem rekonstruktorów. Wieczorny klimat wśród prostych żołnierskich namiotów, płonących ognisk, zapachu warzonej strawy, gwaru i żołnierskich pieśni całkowicie pozwalał całkowicie oddać się minionym czasom. Pomimo dzielących barier językowych, kulturowych i odległości, uczestnicy bawili się wspaniale. Wspólne pieśni Francuzów, Rosjan, Austriaków, Niemców, Czechów, Włochów i… zielono-białej grupy 4 pułku jegierskiego, rozbrzmiewały wśród białych obozowych namiotów, a także pobliskich knajpkach do samego świtu.

Drugi dzień to poranne przygotowania do bitwy i wspaniała parada dumnie maszerujących regimentów wojska odzianych w granatowe, szare, zielone, czerwone mundury piechoty, kawalerii i artylerii, które w zwartych szeregach, uliczkami miasteczka ruszyły prosto na pole bitwy. Oczekiwanie widzów na inscenizacje zostało wynagrodzone niesamowitą bitewną scenerią. Doskonale wyćwiczone szeregi wojska ścierały się w śmiertelnym uścisku, jazda nie szczędziła piechoty, artyleria dziesiątkowała szeregi karnie maszerujących żołnierzy…. wszędzie dym przysłaniający barwność mundurów, strzały muszkietów i armat, rżenie koni, okrzyki żołnierzy, zapach spalonego prochu, to wszystko pozwoliło przeżyć wspaniała lekcję „żywej historii”.

W tym roku honorowym gościem był Minister Obrony Czech oraz Atachatte Wojskowy z Ambasady Francji w Pradze. Sympatycznym akcentem była flaga Ornety, która towarzyszyła naszym rekonstruktorom przez całą imprezę. Dumnie patrzyła na zmagania żołnierzy e pułku jegierskiego. Być może następnym etapem rekonstrukcyjnej przygody tej grupy będzie rekonstrukcja bitwy pod WATERLOO.


RD"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.Podziel się informacją! Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://orneta.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj[/quote]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages