Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Upamiętnili Wielkiego Polaka

2014-11-24 10:26:17 (ost. akt: 2014-11-24 11:08:18)

Autor zdjęcia: Grzegorz Radzicki

Mieszkańcy Ornety uczcili pamięć św. Jana Pawła II stawiając jego pomnik przy ulicy ks. Jerzego Popiełuszki w Ornecie.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się już pod koniec października. Rozpoczęła ją msza w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Celebrował ją Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba.
Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy tego wydarzenia przeszli w procesji na miejsce, gdzie stoi pomnik Papieża Jana Pawła II.
Tu uroczystego odsłonięcia oraz poświęcenie pomnika dokonał orneckiej proboszcz parafii ks. Krzysztof Józefczyk.
W uroczystości wzięli udział samorządowcy różnych szczebli, którzy złożyli kwiaty pod nowo odsłoniętym pomnikiem.

Z inicjatywy mieszkańców

Historia budowy pomnika rozpoczęła się w roku 2012, kiedy to zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II. Pomnik miał być wyrazem wdzięczności za pontyfikat i całe życie Ojca Świętego, który dla wielu Polaków, w tym również i mieszkańców Ornety był przykładem moralnych cnót i wskazaniem jak żyć i rozumieć życie. Wielokrotnie nasi mieszkańcy wyrazili swoje oddanie papieżowi poprzez udział w wielu pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. W naszym regionie św. Jan Paweł II był dwukrotnie w Olsztynie i Elblągu.
Pomnik został wykonany przez artystę rzeźbiarza Adama Ratkowskiego, na co dzień tworzącego swoje rzeźby w Strzegomiu. Koszt pomnika wraz z przygotowaną infrastrukturą zamyka się w kwocie około 50.000 zł.

Pieniądze zbierano dwa lata

- Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem i pasterskim błogosławieństwem ks. Arcybiskupa Seniora Edmunda Piszcza – mówi Jerzy Janulewicz, członek społecznego komitetu budowy pomnika. - W czasie pamiętnej dla nas Pasterki 2012r. wypowiedział następujące słowa: „Sama inicjatywa jest bardzo piękna, to będzie Ktoś, kto będzie nad tym miastem czuwał, opiekował się nim. Pomnik będzie widocznym symbolem, a jednocześnie dla wielu przypomnieniem tej postaci Świętego Jana Pawła II. Niebawem zapewne ludzie zapomną, a młodzi w ogóle nie będą o tej postaci nic wiedzieć. Pomnik zawsze kogoś przypomina i jest tym znakiem, który choć zewnętrzny, ale jednak zawiera w sobie pewną treść. Byłoby rzeczą wspaniałą, gdyby ta pamięć o Nim została utrwalona w postaci pomnika i była właśnie w tym mieście, które jest blisko Olsztyna, a tam, jak wiemy był papież i wielu z Ornety było tam, żeby Go widzieć i z nim się spotkać". Wypowiedź ta mocno nas podbudowała i umocniła w przekonaniu, że realizujemy słuszny cel.
W trakcie dwóch lat przeprowadzono koncerty z udziałem rodzimych i zaproszonych artystów. W trzecią niedzielę miesiąca przed kościołem sprzedawano „cegiełki”. Dzięki ofiarności mieszkańców i członków stowarzyszenia oraz ich rodzin zostały zebrane pieniądze na pomnik. To właśnie darczyńcy stali się głównymi sponsorami pomnika.

Grzegorz Radzicki

Podziel się informacją! Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://orneta.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elzbieta #1573583 | 195.136.*.* 24 lis 2014 18:22

  Zeby to byl jeszcze nasz Papiez w sensie podobienstwa , a tak pseudo artysta zgarnoł ponad 30 tys grubo i slad zaginol

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Magda #1573063 | 46.76.*.* 24 lis 2014 14:42

  Taaa... Wzieli i zrobili Mu na złość! Postawili pomnik ktorego nie chciał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages