Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Święto miasta w strugach deszczu

2014-06-25 11:26:53 (ost. akt: 2014-06-25 11:41:32)

Autor zdjęcia: Grzegorz Radzicki

W ostatni weekend 20-23 czerwca Orneta obchodziła doroczne Święto Miasta. Największym przeciwnikiem organizatorów okazała się pogoda, która przez trzy dni płatała figle, podczas pokazów padał rzęsisty deszcz tylko przerwami świeciło słońce.

W pierwszym dniu obchodów Dni Ornety na nieczynnym od lat lotnisku w Ornecie odbył się pierwszy Piknik Lotniczy, na który mieszkańców i gości zaprosili organizatorzy Robert Dubaj i Wojciech Kiziewicz reprezentujący orneckie Stowarzyszenie Miastowieś.

Oprócz pokazów statycznych samolotów z aeroklubów, organizatorzy zaproponowali uczestnikom pikniku również pokaz sprzętu wojskowego, uzbrojenia i pojazdów wojskowych. Odbyła się też akcja poboru krwi w specjalnym autokarze.

Otwarcie pikniku nastąpiło o godzinie 10.00, między innymi występem wojskowej orkiestry, jednak niewielu uczestników miało okazję tą część uroczystego otwarcia zobaczyć, ze względu na deszcz, który właśnie w tym momencie rozpadał się nad lotniskiem. Około południa wyjrzało słońce, co umożliwiło niewielkiej grupie zmotoryzowanych mieszkańców przybyć na lotnisko i uczestniczyć w dalszej części pikniku.

Nad orneckim lotniskiem pojawiły się trzy samoloty „Mirage 2000” stacjonujące od niedawna w Malborku. Ten przelot był w celu uhonorowania orneckiego święta. Przypomnijmy, że część pilotów po likwidacji jednostki lotniczej w Ornecie, a miało to miejsce w 1968 roku, trafiła właśnie do Malborka.

Po tym przelocie francuskich samolotów na lotnisku zaczęły lądować małe samoloty turystyczne z aeroklubu w Olsztynie i Elblągu. Jednak największą atrakcją na pewno był zrekonstruowany samolot (replika) RWD 5 z aeroklubu podhalańskiego. Samolot ten zasłynął w historii polskiego lotnictwa z tego, że w dniu 8 maja 1933 odbył przelot bez lądowania nad Południowym Atlantykiem, z Saint Louis w Senegalu do Maceio w Brazylii.

Przelot trwał 20 godzin 30 minut, z czego 17 godzin 15 minut nad oceanem. Wynikiem 3.582 km ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie samolotów turystycznych o masie własnej do 450 kg. A więc dla sympatyków lotnictwa nie lada gratka, można było dokładnie obejrzeć ten wyjątkowy rarytas lotniczy.

Pilot Ryszard Jaworz były pilot samolotów pasażerskich LOT (kapitan 35 lat w LOT) i drugi pilot 21 letni Mateusz Dzikowski pokonali odległość z Łososiny dolnej do Ornety w 3,5 godziny z miedzy lądowaniem w Gryźlinach w celu do tankowania paliwa. Obaj piloci chętnie opowiadali o swojej pasji jak i historycznym samolocie zrekonstruowanym w 2000 roku – jak podkreślali — ze składek społecznych (cegiełki).

Duże zainteresowanie wzbudził też samolot „Bies” z aeroklubu w Elblągu pilotowany przez Waldemara Banasia i Sebastiana Jabłońskiego. Takie samoloty stacjonowały kiedyś w Ornecie i służyły do szkolenia pilotów – dowiedzieliśmy się od organizatorów pikniku. Ciekawostką był również wiatrakowiec „Zenon”, przypominający konstrukcją helikopter.
Na zakończenie pierwszego dnia pod Miejskim Domem Kultury odbyła się prezentacja orneckich zespołów artystycznych zakończona pokazem Teatru Tańca i Ognia „Hokage”.

Na sobotę organizatorzy Dni Ornety zaproponowali poranne zawody wędkarskie, które odbyły się nad jeziorem mieczowym. Następnie na obiektach OSiR odbył się turniej koszykówki. Jednak ten dzień był zdominowany przez rekonstrukcje historycznych bitew odtwarzanych przez grupy rekonstrukcyjne. To przedsięwzięcie nie odbyło się jednak bez pechowych wybryków natury. Podczas pokazów padał deszcz, czasami bardzo rzęsisty, a po ich zakończeniu lub w przerwach na niebie pojawiało się słońce.

W południe na terenach przyległych do powstającej Strefy Przedsiębiorczości w strugach ulewy, która przeszła nad Ornetą, odbył się pokaz wojskowego pododdziału rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. Następnie nad jeziorem Mieczowym odbyły się również w strugach deszczu, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Po południu rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy samorządowcami Ornety i Lidzbarka Warmińskiego, zakończony zwycięstwem lidzbarskich samorządowców 5 do 4.

Od godziny 17.00 przed halą sportową rozpoczął się festyn zorganizowany jako część integralną święta miasta. Odbyło się szereg konkursów i zabaw dla dzieci. Na scenie wystąpili znani artyści: The Last Ride, Hitano, Majestik, Lipali.

Największą gratką dla ornecian był występ Mateusza Grędzińskiego z Ornety, finalistę programu The Voice of Poland oraz jego gości z wspomnianego programu: Jagody Kret, Aro Kłusowski, Michała Grobelnego. Niestety zbyt długie przygotowania sprzętu akustycznego, spowodowane zapewne pogodą, skracały występy artystów, co było źle przyjmowane przez publiczność, która wytrwale czekała na swoich pupili w strugach deszczu.

Niedzielny program Dni Ornety to wyścigi samochodowe na lotnisku w Ornecie „Rally Sprint” zorganizowane przez Olsztyński Klub Rajdowy o Puchar Burmistrza Ornety. Jednak największe zainteresowanie wzbudził niecodzienny koncert w kościele p. w. Jana Chrzciciela Edyty Geppert znanej i lubianej artystki polskiej.

Koncert zgromadził sporą część mieszkańców Ornety jak również przybyło wielu gości z ościennych miejscowości. Artystka przypominając swoje najwspanialsze przeboje kilka razy otrzymała owacje na stojąco. Po koncercie pani Edyta rozdawała przez długi czas autografy.

Na zakończenie dnia nad Jeziorem Mieczowym odbył się koncert zespołu Ornecianie oraz zaproszonych gości solistów Opery Bałtyckiej. Po mini koncercie ornecianie z wyprzedzeniem obchodzili noc świętojańską puszczając wianki na jeziorze orneckim.
Grzegorz Radzicki"Gazeta Lidzbarska" już jutro w kioskach. Tylko ciekawe informacje.
jedynka


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://orneta.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ha ha ha #1426246 | 195.136.*.* 26 cze 2014 22:17

  ten poprzedni wpis to chyba sam pan burmistrz sobie zrobił bo podziękowania należą się prawdziwym organizatorom członkom stowarzyszenia miastowieś

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zadowoleni #1425970 | 79.185.*.* 26 cze 2014 16:29

   Dziękujemy panie Burmistrzu

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ola #1425216 | 87.205.*.* 25 cze 2014 15:29

   Dla mnie najwiekszym wydarzeniem byl KOncert Edyty GEPPERT , dziekujemy organizatorom

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ania #1425152 | 195.136.*.* 25 cze 2014 14:02

   dla urzędasów było okey, mała frekwencja mało roboty i tak społecznicy za nich zrobili robotę a oni dostaną pochwały, ordery i nagrody pieniężne. tak trzymać panie popiel

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kret #1425148 | 195.136.*.* 25 cze 2014 13:59

    dzisiaj są możliwości przewidywania pogody, trzeba było zadzwonić do Kreta to by powiedział kiedy najlepiej organizować takie imprezy?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages